İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 21 Ocak 2024 tarihinde yapılan paylaşımda, Tel Aviv’de düzenlenen araba gösterisinin Netanyahu karşıtları tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video İsrail’den fakat Tel Aviv’den değil, Petah Tikva şehrinden.
→ Gösteri Hamas tarafından esir tutulan İsrailli rehineleri anmak amacıyla Tesla araba sahiplerinin katılımıyla gerçekleşmiş. Gösteri, Netanyahu’yu protesto amacı taşımıyor.
→ Gerçekleştirilen ışık gösterisi İsrail Devleti’nin resmi X hesabından da paylaşılmış.
Gösteri Esirleri Anmak İçin Düzenlenmiş
7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas Savaşı sırasında Hamas tarafından rehin alınan yaklaşık 240 rehinenin birçoğu ilerleyen günlerde serbest bırakılmıştı. Buna rağmen Hamas’ın elinde hala 100’den fazla esir bulunduğu düşünülüyor. Hamas’ın bu rehineleri serbest bırakmak için İsrail hükümeti ile varmaya çalıştığı anlaşma ise uzun bir süredir sonuçsuz kalıyor. 
Videoda görülen gösteri, bu rehineleri anmak için 21 Ocak 2024 tarihinde İsrail’in Petah Tikva şehrinde gerçekleştirilmiş. Protestoya Tesla araç sahipleri katılmış. Gösteriye dair vatandaşların sosyal medyadan yaptığı paylaşımlara, anahtar kelime araması ile ulaşılabiliyor. İddiada yer alan video ise bir tiktok hesabı tarafından paylaşılmış. Aynı video aynı kullanıcı tarafından Instagram’da “İsrail'de 1000'den fazla Tesla'nın yer aldığı ışık gösterisi. Kaçırılanların evlerinin yolunu aydınlatın!” açıklaması ile paylaşılmış. Videonun üzerinde yer alan İbranice yazılar çeviri araçları ile çevrildiğinde Instagram açıklamasındaki metinle aynı şeylerin yazıldığı görülüyor.
İddiada yer alan video İsrail’in resmi X hesabı tarafından “700 İsrailli @Tesla Sürücüler, Gazze'de esir tutulan 100'den fazla İsrailli rehineyi desteklemek amacıyla türünün ilk örneği olan bir ışık gösterisi oluşturmak için bir araya geldi.” açıklaması ile paylaşılmış. 
Aynı video bir İsrailli gazeteci tarafından X hesabında “Tesla İsrail'i kasıp kavuruyor! Gazze'deki rehinelerle dayanışma amacıyla 800'ün üzerinde araçla ışık gösterisi!” açıklaması ile paylaşılmış. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda İsrail Devleti’nin Başbakanı Netanyahu karşıtlarının bu gösteriyi düzenlediği iddiası gerek videoyu paylaşanların açıklamaları, gerekse İsrail’in resmi X hesabında gösteriyi paylaşılması ile yanlışlanabiliyor.

Sonuç olarak;

Tel Aviv’de düzenlenen araba gösterisinin Netanyahu karşıtları tarafından gerçekleştirildiği iddiası yanlış.