İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 10 Aralık 2023 tarihinde yapılan paylaşımda, görüntülerin İzmir’deki bir bozuk yolu gösterdiği iddia edildi. Paylaşımın açıklama bölümü daha sonra tekrar düzenlenmiş.

İddia YANLIŞ
→ Video İzmir’den veya Japonya’dan değil, Çin’den.
→ Eski tarihli olan video, 2020 yılında ‘Bilibili’ adlı platformda paylaşılmış.
→ Videodaki toplu taşıma araçlarının renkleri, İzmir’deki toplu taşıma araçlarıyla eşleşmiyor.
Video İzmir’den Değil
Paylaşımı yapan X platformu kullanıcısı gönderisini daha öncesinde aynı video ile beraber ‘’Burası Japonya’da araç dayanıklılık testi olsaydı beğenirdiniz ama burası İzmir.’’ şeklinde paylaşmış.  Paylaşımın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra açıklama bölümü ‘’Burası Japonya’da araç dayanıklılık testi olsaydı beğenirdiniz ama burası İzmir deseydim ilgilenmeden geçerdiniz.’’ şeklinde değiştirilmiş. 

İddianın düzenlenmeden önceki sürümü.

Video dikkatli incelendiğinde yolun arka tarafındaki binalarda Uzak Doğu dillerine ait olduğu tahmin edilebilecek tabelalar olduğu anlaşılıyor. Videonun 12. saniyesinde de çoğunlukla Uzak Doğu ülkelerindeki kullanıcılar tarafından eklenen görsel animasyon görülüyor ve birkaç saniye boyunca videonun sol üst köşesinde görünüyor.

Videodan kesitler alınıp arama motorları üzerinden tersine görsel arama araçlarıyla araştırıldığında paylaşılan videonun alt tarafından kırpıldığı ve videonun akış yönünün değiştirildiği anlaşılıyor. Bir Youtube kanalının paylaştığı videonun orijinal halinde, sağ altta Google Translate görsel çeviri yoluyla Çince olduğu anlaşılan ‘’小强兄弟 123’’ yazısı olduğu görülüyor. 
Videodaki Çince ifade Google üzerinden aratıldığında, sonuçlarda ‘’Bilibili’’ adlı Çin merkezli bir sosyal medya platformundaki bir kullanıcı ortaya çıkıyor. Kullanıcının hesabında çukur, tümsek gibi engel teşkil eden yollardan geçen sürücülerin videoları paylaşılmış. Kullanıcının paylaşımları incelendiğinde de iddiada paylaşılan videonun orijinalinin 15 Temmuz 2020 tarihli videodan olduğu anlaşılıyor. 
Toplu Taşıma Araçları İzmir’deki Araçlarla Eşleşmiyor
Videodaki motorlu araçlar incelendiğinde de, yeşil-beyaz-sarı-kırmızı renkli ve sarı renkli belediye otobüsleri ile yeşil-beyaz renkte taksinin yoldan geçişi görülüyor. İzmir’de ise taksilerin sarı renkte olduğu ve belediye otobüsleri ESHOT’un kırmızı-beyaz renkte olduğu biliniyor.

Sonuç olarak;

Görüntülerin İzmir'de. bozuk bir yolu gösterdiği iddiası doğru değil.