İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 14 Nisan 2024 tarihinde paylaşılan videoda İran’ın İsrail’e İHA saldırısı sırasında İsrail’in başkenti Tel Aviv’de halkın sığınaklara gittiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video 6 Nisan 2024’te Arjantin’de kayda alınmış.
→ Görüntüler şarkıcı Louis Tomlinson’ın Buenos Aires’te hayranlarıyla buluşmasını gösteriyor.
Video Tel Aviv’i Değil Buenos Aires’i Gösteriyor
7 Ekim 2023’te Hamas’ın Gazze üzerinden İsrail’e saldırmasıyla başlayan İsrail-Hamas savaşının 6. ayında süreç belirsizliğini koruyor. Nisan ayının başında İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk ve büyükelçilik binasına hava saldırısı düzenlemişti. İkisi general toplam 7 İranlı subayın ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından İran yetkilileri, saldırının cevapsız kalmayacağını duyurdu. 
13 Nisan gecesi İran’ın insansız hava araçları (İHA) ile İsrail’e karşı başlattığı hava saldırısı da dünya gündeminde yerini aldı. Gece boyu süren saldırıda İran’dan gönderilen İHA ve füzeler çoğunlukla İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi ve İsrail sınırı dışında etkisiz hale getirildi. İran’ın misilleme saldırısı sosyal medyada da geniş yankı buldu. İran’ın saldırısı sonrası, birçok fotoğraf ve video sosyal medyada dolaşıma girdi.
İran’ın İHA saldırısı sonrası dolaşıma giren videolardan biri olan paylaşımda da İsrail’in başkenti Tel Aviv’de halkın sığınaklara giderken görüntülendiği iddia edilmişti. Paylaşılan video ile ilgili anahtar kelimeler araştırıldığında @Shayan86 uzantılı X kullanıcısının paylaşımına rastlanıyor. Paylaşımda iddia videosundan kesitler alınarak, videonun önceki hafta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki Four Seasons Hotel’de konaklayan İngiliz şarkıcı Louis Tomlinson’ın hayranlarının otel çevresindeki görüntülerinden olduğu aktarılmış.  

Paylaşımda otelin harita görüntüsü de eklenerek videoda yer alan beyaz binanın Buenos Aires’te olduğu doğrulanmış. Google haritalar üzerinden otelin konumu aratıldığında ve çevresindeki sokaklarda gezintiye çıkıldığında iddia videosunun açısının Cerrito ve Posadas sokaklarının köşesinden olduğu anlaşılıyor.  

“Louis Tomlinson” ve “Argentina” anahtar kelimeleri ile araştırıldığında da 6 Nisan 2024 tarihinde söz konusu şarkıcının Buenos Aires’teki Four Seasons Hotel’in önünde hayranlarıyla buluştuğu doğrulanıyor. Güney Amerika merkezli Teleshow’un haberinde Louis Tomlinson’ın otelin önünde hayranlarıyla buluştuğu görüntüler de yer alıyor.
Konuyla ilgili iddialar doğruluk kontrolü platformları Lead Stories ve Boom tarafından da araştırılmış.

Sonuç olarak;

Videonun İsrail'in başkenti Tel Aviv'de halkın sığınaklara gittiğini gösterdiği iddiası yanlış.