İddia şöyle;

Bir Threads hesabının 14 Nisan 2024 tarihinde paylaştığı videoda İran’ın fırlattığı füzelerin İsrail’in Negev bölgesinde askeri üssü vurduğu ve geniş çaplı yangın çıktığı iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video İran’ın füze saldırısını değil, Şili’nin Valparaíso bölgesinde çıkan yangını gösteriyor.
→ Viñs del Mar şehrinde yangın 4 Şubat 2024 tarihinde çıkmış.
Video İran’ın Saldırısından Önceki Bir Tarihe Ait
7 Ekim 2023’te Hamas’ın Gazze üzerinden İsrail’e saldırmasıyla başlayan İsrail-Hamas savaşının 6. ayında süreç belirsizliğini koruyor. Nisan ayının başında İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk ve büyükelçilik binasına hava saldırısı düzenlemişti. İkisi general toplam 7 İranlı subayın ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından İran yetkilileri, saldırının cevapsız kalmayacağını duyurdu.
13 Nisan gecesi İran’ın insansız hava araçları (İHA) ile İsrail’e karşı başlattığı hava saldırısı da dünya gündeminde yerini aldı. Gece boyu süren saldırıda İran’dan gönderilen İHA ve füzeler çoğunlukla İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi ve İsrail sınırı dışında etkisiz hale getirildi. İran’ın misilleme saldırısı sosyal medyada da geniş yankı buldu. İran’ın saldırısı sonrası çeşitli açıklamalar, fotoğraflar ve video kesitleri sosyal medyada dolaşıma girdi.
İddia paylaşımındaki videodan kesitler arama motorları üzerinden tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında 4 Şubat 2024 tarihli X paylaşımına ulaşılıyor. Paylaşımın açıklama kısmındaki İspanyolca “INCENDIO REGIÓN DE VALPARAÍSO Achupallas, Viñs del Mar” metni Türkçe’de “Valparaiso Bölgesi Yangın, Viñs del Mar” anlamına geliyor. Paylaşımda @accionciudadanachile uzantılı Instagram hesabı da etiketlenmiş. 
Arama motorları üzerinden İngilizce “Chile” “Fire” “February 4th” anahtar kelimeleri ile arama yapıldığında Al Jazeera, Guardian, New York Times gibi uluslararası medya kuruluşlarının ilgili haberlerine ulaşılabilir. Haberler incelendiğinde, 4 Şubat tarihli X paylaşımını doğruladığı anlaşılıyor. Guardian’ın haberine göre Şili’nin Valparaíso bölgesindeki Viña del Mar şehrinde çıkan yangında en az 112 kişinin öldüğü ve 1.600 kişinin evsiz kaldığı aktarılmış. Şili’de çıkan yangınla ilgili CNN’in doğrulanmış hesabının 4 Şubat tarihli TikTok haberine de ulaşmak mümkün.

Sonuç olarak;

Videonun İran'ın İsrail'e saldırısı sonrasında çıkan yangını gösterdiği iddiası yanlış.