İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 4 Mart 2024 tarihinde paylaşılan videoda Finlandiya’daki kadınların, tek kadınla evlenen erkekleri protesto ederek çok eşlilik talebinde bulunduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Eylemler Finlandiya’da değil, İsviçre’nin Cenevre kentinde 2019 yılında gerçekleştirilmiş.
→ 2019’da İsviçre genelinde kadınların greve gitmeleri ve protestolar düzenlemelerinin ardında eşit ücret, daha fazla eşitlik, kadınlara yönelik şiddetin ve cinsel saldırının sona ermesi gibi talepler yatıyor. 
→ Tek kadınla evlenen erkeklere veya çok eşliliğe dair herhangi bir talep dile getirilmemiş.
Videoda İsviçre’de Eşitlik Taleplerini Dile Getirildiği Bir Protestoyu Gösteriyor
Sosyal medya platformlarında bazı aşırıcı gruplar özellikle feminizm düşüncesine odaklanarak kadın hakları ve hak talepleriyle ilgili bağlamından koparılmış videolar, açıklamalar ve komplo teorileri dolaşıma sokuyorlar. Bu gönderiler genel olarak kadın hakları savunucularını belli şablonlara sokup itibarsızlaştırma amacı güdüyor. Bunun dışında, bazı hak talepleri ve bu talepleri çerçeveleyen fikirlerle ilgili doğrudan yanlış bilgileri yayarak toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili süregelen mücadeleyi kamuoyu önünde baltalama amacı taşıyor. Söz konusu iddia da bu tür bir yanlış bilgiye örnek. Kadınların protesto yaptığı bir video paylaşılarak protesto konusunun çok eşlilik talebi olduğu iddia edilmiş. 
Söz konusu video arama motorları yardımıyla tersten aratıldığında eylemin 2019 yılında İsviçre’nin Cenevre’de yapıldığına dair bir görselle karşılaşıyoruz.  Cenevre’deki feministlerin açmış olduğu bu Facebook sayfasında eyleme dair başka görseller de mevcut. Görseldeki pankartların Fransızca olduğunu görülüyor ve Fransızca Finlandiya’da konuşulan diller arasında yer almıyor. Göstericilerin tuttuğu en büyük pankartın üstünde Fransızca “Non à l'hypersexualisation Libérons les tetons!” ifadesi yer alıyor. Bu ifade Türkçe’ye “Aşırı cinselleştirmeye karşı göğüs uçlarını özgür bırakalım” şeklinde çevrilebilir. Dolayısıyla videodaki protestonun kadınların sadece cinsel bir obje olarak görülmesine karşı bir eylem olduğu söylenebilir. 
Fotoğrafların 15 Haziran 2019’da paylaşıldığı göz önüne alındığında, İsviçre genelinde 14 Haziran 2019’da yapılmış eylemin haberlerine ulaşılabiliyor. Bu tarihteki gösteriler İsviçre’nin yakın tarihinde yapılan gösterilerin en büyüklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu eylem ve grevlerin sebepleri arasında eşit ücret, daha fazla eşitlik, ve kadınlara yönelik şiddetle cinsel saldırıya son verilmesi olduğu belirtiliyor. 
Ayrıca Fransızca kaynaklara bakıldığında 14 Haziran grevleri olarak ünlenen eylemlerle ilgili web sitesi de mevcut. Bu siteye bakıldığında eylemlerin 2019’dan bu yana yapıldığı ve sebeplerinin kadınların daha az ücret kazandığı, daha çok ücretsiz emek sarf ettiği ve hala ayrımcılığa ve tacize maruz kaldığı belirtiliyor. Talepler arasında tek kişiyle evlenen erkeklere dair veya çok eşliliğe dair bir ibare bulunmuyor. 
İddia birçok doğruluk platformu tarafından da incelenmiş. 

Sonuç olarak;

Videoda Finlandiya’daki kadınların, tek kadınla evlenen erkekleri protesto ederek çok eşlilik talebinde bulunduğu bir eylemi gösterdiği iddiası doğru değil.