Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir Facebook hesabı tarafından 16 Şubat 2024 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan toprak kayması görüntüsünün Erzincan’da yaşanan maden faciasından olduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ

→ Paylaşımda yer alan video, 22 Şubat 2023 tarihinde Çin’de meydana gelen bir maden kazasından.
Görüntüler Çin’den
13 Şubat 2024 tarihinde Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninin kazı alanından toplanan yığınının heyelana dönüşmesi sonucu 9 işçinin hayatını kaybettiği bir kaza meydana geldi. 
Kazanın ardından çeşitli sosyal medya platformları üzerinden maden kazasına ait olduğu iddia edilen görsel materyaller yayılmaya başladı. İlgili TikTok hesabı tarafından paylaşılan video her mecra üzerinde kısa sürede viral hale geldi.
Paylaşımda yer alan videodan alınan ekran görüntüsü, tersine arama yöntemi ile Google Lens üzerinden aratıldığında videonun 22 Şubat 2023 tarihinde Çin’deki bir madende gerçekleşen bir toprak kayması görüntüsü olduğu görülüyor.

Alxa Left Banner'daki Açık Bir Kömür Madeninde Meydana Gelen Kaza 

22 Şubat 2023 tarihinde Çin'in İç Moğolistan bölgesindeki Alxa Left Banner'da bulunan açık bir kömür madeninde büyük bir kaza meydana gelmişti. Kurtarma çalışmaları birkaç gün boyunca devam etmiş ancak bir sonuç alınamamıştı. Kaza sonrası konu ile ilgili ihmaller çokça tartışılmıştı. Maden inşaatının onaylanmış tasarıma uymaması ve uygunsuz madencilik uygulamaları kaza sonrası tartışmaların devam etmesine neden olmuştu. 

Sonuç olarak;

Videonun 9 işçinin hayatını kaybettiği Erzincan'daki maden kazasını gösterdiği iddiası yanlış.