Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 22 Şubat 2024’te yapılan paylaşımda yer alan videonun El Kassam Tugaylarının İsrail'e ait aracı imha ettiğini gösterdiği iddia edildi

İddia YANLIŞ

→ Görüntüler Hamas’ın yayınladığı eski tarihli bir videoya ait. 
→ Videonun orijinaline ve daha uzun haline Hindustan Times’ın 19 Aralık 2023 tarihinde yayınladığı bir YouTube videosuyla ulaşmak mümkün.
Video Eski Tarihli
Bir X hesabı tarafından El Kassam Tugaylarının İsrail'e ait aracı imha ettiği anı gösterdiği iddiasıyla son dakika bilgisi olarak paylaşılan videodan bir ekran görüntüsü alınıp Google Lens üzerinden arama yapıldığında videonun 2023 yılının Aralık ayına ait olduğu görülüyor. Video ile ilgili anahtar kelimeler arama motoruna yazıldığında ise en eski tarihli paylaşımın 18 Aralık 2023 tarihine ait olduğu görülüyor. 18 Aralık tarihli gönderiler iki farklı X hesabı üzerinden “Hamas tarafından yayınlanan yeni video! Hamas, Beit Lahia'nın kuzeydoğusunda Hummer marka bir askeri cipi Cornet tanksavar güdümlü füzesi (ATGM) ile hedef alarak IOF askerlerinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu gösteren bir video yayınladı.” notuyla yayınlanmış. Ancak ilgili videoyu yayınlayan hesaplar bir haber kanalı olmadığından görüntülerin doğruluğunu kontrol etmek için aynı tarihlerdeki Hamas videoları kontrol edilebilir. Bu kontrolün sonunda Hindustan Times’ın 19 Aralık 2023 tarihinde aynı videoyu şu notla paylaştığı sonucuna ulaşılıyor:
Hamas'ın El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail Ordusu ile yaşanan şiddetli çatışmaları gösteren iki yeni video yayınladı. Gazze'deki ayrı çatışmalarda yaralanan yedi İsrail askeri bir gün içinde hayatını kaybetti. Böylece Gazze saldırısında ölen asker sayısı 129'a yükseldi. Hamas tarafından yayınlanan bir videoda El Kassam militanlarının Kornet zırh karşıtı füzeleri İsrail askerlerini taşıyan IDF'ye ait Hummer cipini vururken 'Allah-u Ekber' diye bağırdıkları duyuluyor. Bir başka videoda ise Hamas militanları İsrail zırhlı araçlarına RPG ateşi açarken görülüyor.
İlgili X gönderisinde paylaşılan aynı video ise 22 Şubat 2024 tarihli bir son dakika haberi olarak dolaşımda. Sonuç olarak paylaşımda iddia edildiği gibi video, El Kassam Tugaylarının 22 Şubat tarihinde Han Yunus şehrinin Şeyh Nasser bölgesinde gerçekleştirdiği İsrail’e ait aracın imhasını göstermiyor. Video, Hamas’ın resmi haber kanalı olan Al-Qassam Brigades kaynak gösterilerek medyada paylaşılan Aralık 2023 tarihli bir görüntü.

Sonuç olarak;

Videonun güncel olduğu iddiası yanlış.