İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 14 Nisan 2024 tarihinde paylaşılan videoda İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sisteminin İran tarafından gönderilen SİHA’lara karşı devreye girdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Video Ekim 2023’te The Telegraph Youtube hesabı tarafından yayınlanmış. 
→ Kaynaklara göre videodaki saldırı Gazze’den İsrail’in Ashkelon kentine yönelik bir füze saldırısı.
Video Eski Tarihli 
İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısı sonucu binada bulunan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na mensup yüksek rütbeli askerler hayatını kaybetmişti. Bu saldırıya karşı missilleme girişiminde bulunan İran 13 Nisan gecesi 300’den fazla insansız hava aracı ve füzeyi İsrail’e doğru fırlattı. Fırlatılan insansız hava aracı ve füzelerin önemli bir kısmı İsrail, ABD, Birleşik Krallık ve Ürdün’ün yardımıyla düşürüldü. İsrailli yetkililer fırlatılan silahların %99 oranında engellendiğini açıkladı. İran’ın saldırının başladığını açıklamasıyla da sosyal medyada birçok görüntü İsrail’de güncel olarak çekildiği iddiasıyla dolaşıma girdi. 
Paylaşımdaki video üzerinden alınan görsellerle yapılan internet araştırmasında videonun  12 Ekim 2023 tarihinde The Telegraph tarafından paylaşıldığı görülüyor. Ayrıca Euronews da yakın tarihlerde Gazze’den gönderilen füzelerin Demir Kubbe savunma sistemi tarafından vurulduğuna dair bir haber de yayınlamış. 7 Ekim 2023’te Hamas başlattığı El Aksa Tufanı harekatıyla İsrail yerleşimlerine saldırmış ve İsrail de buna karşılık olarak Demir Kılıçlar Operasyonunu başlatmıştı. Video da Hamas’ın Gazze tarafından fırlattığı füzelerin İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından durdurulmasını gösteriyor. 

Sonuç olarak;

Videonun demir kubbe sisteminin İran'ın SİHA'larına karşı devreye girdiğini gösterdiği iddiası yanlış