İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 10 Mayıs 2024 tarihinde paylaşılan videoda ABD Özel Kuvvetleri’nin Florida Eyaletinin Tampa şehrinde Körfez Savaşını simüle ettiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Videodan alınan görüntüler arama motorları vasıtasıyla tersten aratıldığında, 8 Mayıs 2024’te Özel Kuvvetler Haftası kapsamında ABD donanmasının Navy SEAL birlikleri tarafından düzenlenen simülasyonun “Battle of the Bay” olarak adlandırıldığına ve Tampa Körfezine referans verildiğine dair haberler olduğu görülüyor.
→ 1990-1991 aralığında gerçekleştirilen Körfez Savaşı ise İngilizce’de “Gulf War” olarak geçiyor.
→ Florida eyaletine bağlı Tampa şehrinde düzenlenen etkinliklerde Körfez Savaşına herhangi bir referans verilmemiş. Gerçekleştirilen simülasyon, hayali bir düşmana karşı Tampa şehrinin korunması olarak adlandırılmış.
“Körfez Savaşı” Tabiriyle Tampa Körfezi’ne Atıfta Bulunuluyor
Videodan alınan görüntüler arama motorları vasıtasıyla tersten aratıldığında, etkinliğe dair çeşitli haberlere ve videolara ulaşılabiliyor. Özellikle Tampa, Florida yerel medyası tarafından paylaşılan haberlerde 8 Mayıs 2024 tarihinde Tampa şehir merkezinde bir tatbikat gerçekleştirdiği görülebiliyor. Tampa Kongre Merkezi çevresinde gerçekleştirilen simülasyon, ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı özel kuvvetler Navy SEAL birliklerinin kabiliyetlerine dair bir sergi sunuyor. “Battle of the Bay” olarak adlandırılan simülasyon, ABD birliklerinin yanı sıra Kolombiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Şili gibi diğer ülkelere bağlı uluslararası birlikler tarafından da desteklenmiş. Ayrıca bu simülasyon, Tampa’da 6-10 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen Özel Kuvvetler Haftası etkinliği çerçevesinde gerçekleştirilmiş. Her yıl gerçekleştirilen etkinlikte bu yıl drone ve radyoaktif bomba saldırısını savunmaya yönelik olarak gerçekleştirilmiş.
Ancak söz konusu haberlerde Körfez Savaşı’na dair hiçbir referans bulunmuyor. Simülasyon farazi olarak işgalci düşmanlara karşı Tampa şehrinin savunulması gibi bir senaryoya dayanıyor. Ayrıca “Battle of the Bay” çeviri olarak Körfez Savaşı anlamına gelse de, İngilizce’de Körfez Savaşı “Gulf War” şeklinde isimlendiriliyor. Simülasyona ismini veren körfez (bay) Tampa şehrinin de içinde bulunduğu Tampa körfezine referans veriyor.
1990-1991 Körfez Savaşı
1988’de Irak-İran arasındaki savaştan sonra Irak’ın petrol bakımından zengin rezervleri bulunan Kuveyt’i ilhak etmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplanarak Irak’ın birliklerini geri çekmesi uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin sorunu barışçıl bir şekilde çözme çabalarının boşa çıkmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan gibi devletleri de içeren koalisyon Irak’ın Kuveyt’ten çıkarılması için bir harekat başlattı. Önce hava bombardımanıyla başlayan harekat, sonrasında kara harekatıyla devam etti. Çöl fırtınası harekatı olarak adlandırılan bu operasyon televizyonlardan canlı olarak verilen ilk savaş olarak tarihe geçmiştir. Dolayısıyla dünya üzerindeki milyonlarca insan savaş görüntülerini canlı canlı takip etmiştir ve bu sebeple medya tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Sonuç olarak;

Videonun ABD Özel Kuvvetleri'nin Körfez Savaşı'nı simüle ettiğini gösterdiği iddiası doğru değil.