İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 4 Şubat 2024 tarihinde paylaşılan videoda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun elini sıkmadığı ve onu görmezden geldiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Görüntüler güncel değil, 2020’de gerçekleşen Dünya Holokost Forumu’ndan.
→ Putin forum başlamadan önce Netanyahu ile görüşme gerçekleştirmiş.
Görüntüler 2020 Yılından
Hamas’ın 7 Ekim 2023 İsrail saldırısının ardından başlayan İsrail-Hamas savaşı ile ilgili asılsız, eski tarihli veya bağlamından koparılmış fotoğraf ve videolar sosyal medyada sıklıkla paylaşılıyor. Doğruluk Payı ekibi de savaşın ilk gününden bu yana konuyla ilgili yanlış bilgilerle ilgili çeşitli doğruluk kontrolleri yayınladı. 
Paylaşılan videoda Putin’in uluslararası bir toplantıda Netanyahu ile görüşmeyerek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile tokalaştığı görülüyor. Videodan kesitler tersine görsel arama araçları kullanılarak aratıldığında videonun 23 Ocak 2020 tarihinde Kudüs’te gerçekleşen 5. Dünya Holokost Forumu’ndan olduğu anlaşılıyor. Forumda Auschwitz toplama kampının Nazi kontrolünden kurtarılmasının 75. yıldönümünde antisemitizme ve ırkçılığa karşı dikkat çekmek için çeşitli ülkelerden devlet başkanları bir araya gelmiş.
Forumda Putin-Netanyahu Görüşmesi
Video kesitinde Netanyahu ile tokalaşmayan Putin, Forum öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eşi Sara Netanyahu ile Kudüs’te görüşme gerçekleştirmiş. Görüşmede Rusya’da tutuklanan İsrail-ABD’li bir vatandaşın durumu vatandaşın annesi ile müzakere edilmiş. 

İddia Malumatfuruş tarafından da kontrol edilmiş. 

Sonuç olarak;

Videoda Rusya Devlet Başkanı Putin'in İsrail Başbakanı Netanyahu'nun elini sıkmadığını gösterdiği iddiası doğru değil.