Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 20 Ocak 2024’te yapılan paylaşımda NATO'nun en yüksek subayı Rob Bauer’in insanların savaşa hazır olmaları ve evlerinde su, pilli radyo ve pilli el feneri bulundurmaları gerektiğini söylediği iddia edildi. İddiaya göre Bauer ayrıca, NATO ülkelerinin savaş için kırmızı alarma geçmesi ve ‘beklenmeyeni beklemesi’ gerektiğini de sözlerine ekledi. 

İddia YANLIŞ

→ Görüntüler, 17-18 Ocak 2024’te yapılan NATO toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısından alınmış.
→ Bir gazetecinin İsveç’teki savaş paniği ve İsveçlilerin aldıkları önlemlerle ilgili soru sorması üzerine NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer, savaşa toplum olarak her zaman hazır olunması gerektiği yanıtını veriyor.
→ Bauer savaş için kırmızı alarma geçilmesiyle ilgili bir ifade kullanmamış.

NATO Askeri Komitesi 17-18 Ocak 2024’te Brüksel’de Bir Araya Geldi

NATO’nun resmi internet sitesine göre, NATO'nun en yüksek askeri otoritesi olan Askeri Komite 17 ve 18 Ocak 2024 tarihlerinde Brüksel'de Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer'in başkanlığında toplandı. Toplantıya Müttefik Genelkurmay Başkanları ile İsveç'ten davetli mevkidaşları da katıldı. NATO’nun açıklamasına göre, iki gün sürecek oturumlar ittifak için stratejik öneme sahip konuları görüşmelerine olanak sağlayacak. Toplantılarının nihayete ermesinin ardından yine NATO’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre İttifak'ın yeni savunma planlarının uygulanabilirliği, NATO'nun savaş gücü dönüşümü, NATO'nun Ukrayna'ya devam eden desteği ve NATO ortakları Avusturya, Avustralya, İrlanda, Japonya, Yeni Zelanda, İsviçre ve Kore Cumhuriyeti ile askeri işbirliği konularına odaklanıldı. Yapılan resmi açıklamaların hiçbirinde dünyanın savaşa hazır olmaları gerektiğine dair bir uyarı bulunmuyor. Açılış konuşmasını yapan Amiral Rob Bauer konuşmasında şunları kaydetmiş:
Güç dengeleri değişiyor. Bu değişimin sonucu olarak son yılların en tehlikeli dünyasıyla karşı karşıyayız. Yeni kolektif savunma çağında sadece 1 milyar insanımızın ve 31 (yakında 32 olacak) ulusun fiziksel güvenliğini savunmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda özgürlük ve demokrasiyi de savunuyoruz.

Amiral Rob Bauer’in Açıklamaları Bağlamından Kopartılmış

İddiada, dünyanın savaşa hazır olması gerektiği açıklamasında bulunduğu iddia edilen kişi, Hollanda Kraliyet Donanması menşeli NATO Askeri Komitesi'nin 33. başkanı, Amiral Rob Bauer. Bauer, NATO’nun iki gün süren Brüksel toplantısından sonra General Christopher Cavoli ve General Chris Badia ile birlikte yaptıkları basın toplantısında basın mesuplarının sorularını yanıtlıyor. YouTube’da NATO International Military Stıuff kanalında J”oint Press Conference for NATO Chiefs of Defence meeting, 18 January 2024” başlığı ile yayınlanan videodan Bauer’in konuşmasının bir kısmı kesilmiş ve ilgili gönderide yer alan tüm dünyanın savaşa hazır olması gerektiği açıklamasıyla birlikte yayınlanmış.
40 dakikalık basın toplantısının tamamı izlendiğinde bu toplantının NATO’nun üst düzey üç komutanının iki günlük toplantının sonuçlarını aktarıp basın mensupları tarafından gelen soruları yanıtladığı bir toplantı olduğunu görmek mümkün. Toplantı boyunca üç komutan da Rusya - Ukrayna Savaşı sonrası değişen askeri dengelere dikkat çekerek NATO’nun asli görevinin her türlü savaş ihtimaline hazır olması gerektiği yönünde. 
Toplantının son sorusu bir Deutche Welle muhabiri tarafından sorulmuş ve bu soruyu Bauer yanıtlamış. Videonun 30:03 - 31:03 dakikaları arasında yer alan ilgili sorunun Türkçe çevirisi özetle şöyle:
İsveç'te halk, Rusya-Ukrayna savaşı ve NATO'nun "savaşa hazır olun" çağrısı nedeniyle endişeli. Bu endişe, İsveç'in NATO'ya katılım süreciyle de birleşince, halk arasında güvensizlik arttı. Savaş paniği nedeniyle İsveçliler su, radyo ve el feneri gibi şeyler satın alıyorlar. Sizce durum bu kadar vahim mi?
Muhabirin bu sorusuna karşılık Bauer’in yanıtının İngilizce tam metni şöyle:
Joint Press Conference for NATO Chiefs of Defence meeting, 18 January 2024 [31:04 - 33:47]
The big difference with a year ago, I would say, is that there's a lot of things that have happened in the armed forces and in the defense organizations. What hasn't happened is in our societies the understanding that it is more than the military that has to be able to operate in a conflict or in a war. It is the whole of society that will get involved whether we like it or not. That realization we didn't talk about that much a year ago. If you look back the last year, what has happened in our alliance with regard to the battle groups that we set up, if you look back to the training, the fact that we now have steadfast offender with 90,000 troops. That is a record number of troops that we can bring to bear and have an exercise with in that size. Across the Alliance, across the ocean, from the US to Europe in Europe, that is a big change. It's not a carbon copy of a year ago. And so in the alliance and in the armed forces, a lot of things have happened. But the discussion is much wider. It is also the industrial base. It is also the people have to understand they play a role. They're part of the solution. Society is part of the solution. Industry, the private sector… Chris Badia talked about the in terms of space. The relationship with the civilian companies. That is all part of that thinking. And we need to sit down and make it possible together. It's not just a job of the Armed Forces. That's my call that I was talking about yesterday. That is what general Biden in Sweden is talking about. And the fact that people find it a surprise and as a result buy a radio on batteries that is great. It is part of of the package that the Swedish government is talking about. You need to have water, you need to have a radio on batteries, and you need to have a flashlight on batteries to make sure that you can survive the first 36 hours. Things like that. That's simple things. But it starts there. The realization that not everything is plannable, not everything is going to be honky-dory in the next 20 years. I'm not saying it is going wrong tomorrow. But we have to realize it's not a given that we are in peace. And that's why we have the plans. That's why we are preparing for a conflict with Russia and the terror groups. If it comes to it, if they attack us, we're not seeking any conflict. But if they attack us, we have to be ready
Bauer’in yanıtı, toplantının genel akışı ve ana fikri ile parallelik gösteriyor. Bauer, NATO’nun kurulma amacının ve askeri planlar yapmanın tam da öngörülemeyen saldırı ve savaş durumları için olduğunu hatırlatarak İsveçlilerin yaptığı hazırlığın olası bir savaş durumunda, yani en kötü senaryoda, en azından ilk 36 saatte hayatta kalmalarına yardımcı olacağını belirtiyor. NATO’nun kuruluş amacı, Bauer’in belirttiği gibi üyelerinin özgürlük ve güvenliğini siyasi ve askeri yollarla garanti altına almak.
Yukarıdaki metinde de görüleceği gibi Bauer, konuşmasının hiçbir yerinde bütün dünyanın savaşa hazır olması gerektiği, NATO ülkelerinin savaş için kırmızı alarma geçmesi gerektiği veya herkesin ‘beklenmeyeni beklemesi’ gerektiği yönünde herhangi bir uyarıda bulunmamış. NATO’nun görevinin her an savaş çıkabilirmiş gibi askeri olarak hazır olmak ve toplumu da buna hazırlamak olduğunu hatırlatıyor. Ayrıca iddada yer alan ‘beklenmeyenin beklenmesi’ ifadesi de Bauer’in biyografisinden alınmış bir cümle. Bu metinde, ‘Expect the unexpected (beklenmeyeni bekle)' ifadesinin Amiral Bauer için kişisel bir motto olduğu kadar her askeri güç için kutsal bir ilke olduğu belirtilmiş.
Özetle Bauer, iddiada yer alan açıklamaların bir kısmını yaptığı halde konuşma genel bağlamından koparıldığı için bütün dünyayı her an çıkabilecek bir savaş konusunda uyarıyormuş gibi bir yanlış bilgi içeriyor.

Sonuç olarak;

NATO'nun en yüksek subayı Rob Bauer, insanların savaşa hazır olmaları, evlerinde su, pilli radyo ve pilli el feneri bulundurmaları gerektiğini ve NATO ülkelerinin savaş için kırmızı alarma geçmesi ve ‘beklenmeyeni beklemesi’ gerektiğini söylediği iddiası yanlış.