Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 28 Şubat 2024’te yapılan paylaşımda yer alan videonun 28 Şubat 2024 tarihinde Alman fıkateyninin Kızıldeniz’de kendini vurduğu anı gösterdiği iddia edildi

İddia YANLIŞ

→ İddia, Arapça paylaşım yapan bir hesap üzerinden dolaşıma sokulmuş.
→ Güncel olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulan video güncel değil. 
→ Video, 27 Haziran 2018 yılında yayınlanan haberlere göre Norveç açıklarında Almanya donanmasına ait fırkateynde tatbikat yapan askerlerin facianın eşiğinden döndüğü anlara ait.
İddia Arapça Paylaşım Yapan Bir Hesap Üzerinden Dolaşıma Girmiş
İlgili X gönderisinde paylaşılan video, Alman fırkateyninin kendisini vurduğunu anı gösterdiği iddiasıyla güncel bir görüntü gibi paylaşılmış. Paylaşımı yapan hesap bu videoyu, gönderilerini Arapça paylaşan الشؤون العالمية (Dünya İşleri) adındaki bir hesaptan almış. Bu hesabın paylaşımı kontrol edildiğinde ise aynı videonun yine aynı tarihte şu notla paylaşıldığı görülüyor:
“Alman ordusuna skandal: Bir Alman firkateyni, Kızıldeniz üzerindeki bir Amerikan MQ-9 Reaper insansız hava aracına yanlışlıkla iki füze ateşledi.Neyse ki füzeler, müttefikleri ABD'nin uçağına çarpmadan önce arızalandı ve düştü. Füzeler 30 yıllıktı ve hiç kullanılmamıştı, bu yüzden bozulup denize düştüler.”
Paste Embed Code for AMP
2018 Yılında Alman Fırkateyninin Üzerinde Patlayan Füze
İlgili gönderinin altına gelen yorumlar incelendiğinde videonun eski tarihli olduğunu iddia eden yorumlara rsatlanıyor. Paylaşılan videodan alınan bir ekran görüntüsü Google Lens üzerinden aratılıp tam eşleşmeler kontrol edildiğinde ilk sırada TRT Haber’in YouTube kanalı üzerinden 27 Haziran 2018 tarihinde paylaştığı bir video ile karşılaşılıyor. Videonun detayları incelendiğinde güncel olduğu iddiası ile paylaşılan videonun aynısı olduğunu görmek mümkün. Aynı video başka haber kanalları tarafından da aynı tarihte paylaşılmış.
Konuyla ilgili haberler incelendiğinde ​​bir Alman fırkateyni olan FGS Sachsen’in Norveç açıklarındaki bir eğitim tatbikatı sırasında fırlatıldıktan kısa bir süre sonra bir füzenin patlaması sonucu hasar gördüğü anlaşılıyor. Patlama iki denizcinin hafif yaralanmasına neden olurken geminin köprü üstü ve dikey fırlatma hücrelerini yakmış. Patlamanın nedeni ise tespit edilememiş.
Paste Embed Code for AMP

Sonuç olarak;

Videonun güncel olduğu iddiası yanlış.