Yazar:
Gül Hür
İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 21 Ocak 2024’te yapılan paylaşımda Wall Street Journal kaynak gösterilerek İsrail’in iki haftalık ateşkesi kabul ettiği iddia edildi

İddia YANLIŞ

→ Wall Street Journal’da İsrail - Hamas Savaşı’nda ateşkese dair güncel bir haber bulunmuyor.
→ İsrail - Hamas Savaşı’nda bu tarihe kadar yalnızca bir kez ateşkes ve rehine takası yapıldı.

Wall Street Journal’ın 21 Ocak’ta Yayımladığı Bir Ateşkes Haberi Bulunmuyor

7 Ekim 2023’te başlayan İsrail - Hamas Savaşı ile ilgili yanlış bilgiler ve görüntüler yayılmaya devam ediyor. Yayılan yanlış bilgiler içinde ülkelerin veya siyasi figürlerin yaptığı iddia edilen açıklamalar da bulunuyor.
İlgili gönderide, 21 Ocak 2024 tarihinde son dakika haberi olarak savaşa dair güncel bir bilgi paylaşıldığı iddia edilmiş ve kaynak olarak ise Wall Street Journal gösterilmiş. Google üzerinden anahtar kelimeli ve zaman aralıklı bir arama yapıldığında, yalnızca 21 Ocak tarihi için değil, bütün Ocak ayı boyunca Wall Street Journal’da böyle bir haber yayımlanmadığını görmek mümkün.
Arama, Wall Street Journal ile daraltılmadığında da İsrail’in güncel olarak ateşkesi kabul ettiğine dair herhangi bir haber veya resmi açıklamaya rastlanmıyor. The Times of Israel’in 21 Ocak 2024 tarihli bir haberine göre Mısırlı yetkililer kalıcı bir ateşkes, diğer Arap ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Suudi Arabistan arasında normalleşme ve Filistin devletine giden yeni bir süreç hakkında görüşmeler yapılacağı açıklanmasında bulunmuş. Habere göre kalıcı barış çağrılarına kulak asmayan İsrail bunun yerine iki haftalık bir ateşkes önermiş. Gönderide yer alan bu yanlış bilgi muhtemelen bu haberler çarpıtılarak sosyal medyada yaygınlık kazanmış.

İsrail - Hamas Savaşının Başından Beri Bir Kez Ateşkes İlan Edildi

Savaşın ilk günü olan 7 Ekim’den bu yana ilk ve şimdilik tek ateşkes anlaşması 24 Kasım 2023 tarihinde başlamıştı. Ateşkes boyunca hem Hamas hem de İsrail ordusu tarafından alıkonan rehinelerin bir kısmının serbest bırakalacağı konusunda uzlaşılmıştı. Başlangıçta dört gün süreceği açıklanan ateşkes tarafların uzlaşısı sonucunda uzatılmıştı. 
24 Kasım’da başlayan ateşkes ve rehine takası 1 Aralık’ta sona ermişti. İsrail - Hamas Savaşı’na dair en güncel haberleri internet sitelerinden paylaşan uluslararası medya kuruluşları, okuyucuların süreçleri daha iyi takip edebilmeleri için zaman çizelgeleri yayımlıyor. Savaşa dair en güncel bilgileri buna benzer resmi kanallar üzerinden takip etmek, yanlış bilginin yayılmasının önüne geçecektir.

 İsrail'den Hamas'a Ateşkes Teklifi

Axios haber sitesin 23 Ocak 2024 tarihli haberinde aktardığına göre İsrail, Hamas'a iki aylık geçici ateşkes ve kalan rehinelerin takas edilmesi ile ilgili öneride bulundu. Buna karşılık Hamas, kendilerine resmi olarak ulaşan bir öneri olmadığını, ancak öneri gelse bile kalıcı bir çözüm önermedikçe geçici bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini belirtti. 

Sonuç olarak;

Wall Street Journal’ın haberine göre İsrail'in 21 Ocak 2024 tarihinde iki haftalık ateşkesi kabul ettiği iddiası yanlış.