İddia şöyle;

Bir Facebook hesabı tarafından 29 Ocak’ta yapılan bir paylaşımda İçecek Sektörü Analisti Garret Nelson’un Coca Cola’nın Türkiye’de satış yapmakta güçlük çektiğini söylediği iddia edildi.

İddia DOĞRU
→ CFRA Research’te içecek endüstrisi analisti olan Garett Nelson Bloomberg’e verdiği röportajda Coca Cola’nın son çeyrekte satış hacminin azaldığını vurgulayarak şirketin Türkiye’de satış yapmakta zorlandığını açıklamış. 
→ Coca Cola’nın satış hacmi Türkiye’de 2023’ün son çeyreğinde %21,8, yıllık bazda ise % 5,1 azalmış.
Nelson’un Coca Cola’nın Türkiye’de Satışlarının Azaldığına Dair Açıklaması Var
İsrail ile Hamas güçleri arasında 7 Ekim 2023’te başlayan çatışmalar dördüncü ayına yaklaşırken Gazze’de insani kriz derinleşiyor. Çatışmaların başlamasından bu yana en az 26 bin kişi hayatını kaybederken Gazze kentinin altyapısının aldığı zarar nedeniyle temel ihtiyaç maddelerinde erişimde sıkıntılar yaşanıyor. Ateşkes sağlanması için diplomatik çabalar sürerken dünyanın birçok yerinde İsrail ve İsrail’i destekleyen şirketlerin mal ve hizmetlerine yönelik boykot çağrıları da güç kazanıyor. Bu boykot çağrılarının en güçlü olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Sosyal medyada başta ABD menşeili birçok marka için boykot çağrıları paylaşılıyor. Bunun yanında bu çağrıya katılanların sayısını artırmak adına boykotların sonuç verdiğine dair de paylaşımlara da rastlamak mümkün. 
Söz konusu paylaşım da içecek sektörü analisti Gareth Nelson’un Türkiye’de düşen Coca Cola satış hacimlerini dikkat çekerek markanın Türkiye’de satış yapmakta güçlük çektiğine dair bir açıklama yaptığı iddia etmiş. Kısa bir araştırmayla Garett Nelson’nın finansal istihbarat şirketi CFRA’da çalışan ABD otomotiv ve içecek endüstrilerinde uzmanlaşmış bir analist olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Araştırmayı derinleştirerek Google Haberler içerisinde anahtar kelimeler aratıldığı zaman Bloomberg’in 16 Ocak 2024 tarihli bir haberine rastlanıyor. Haberde Gazze harekatı nedeniyle Orta Doğu’daki Starbucks ve Coca Cola boykotlarının etkinliği konu edilmiş. Haberin metninde Nelson’un iddia edildiği gibi bir açıklama yaptığını görmek de mümkün. 

Haberin Türkçe çevirisi şu şekilde: 
“CFRA'da içecek sektörü analisti olan Garrett Nelson, ABD'li gazlı içecek şirketleri Şubat ayında kazançlarını açıkladığında etkinin daha net ortaya çıkacağını, ancak dördüncü çeyrek hacminin %22 düştüğü Coca Cola’nın Türkiye distribütörünün satışlarındaki düşüşün ‘kesinlikle kırmızı bayrak çektiğini’ söyledi. Coca-Cola ve PepsiCo. yorum yapmadı.”
Coca Cola’nin Türkiye’de Son Çeyrek Satış Hacmi %21,8 Azaldı 
Coca Cola Ocak ayında Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na yaptığı bildirgede 2023 yılı için hem son çeyrekte hem de yılın tamamında satışların düştüğünü açıkladı. Coca Cola’nın 2023’ün son çeyreğinde satış hacmi yıllık bazda yüzde 11,5 düşerken, yılın tamamında ise yüzde 2,6 düşüş kaydetti. Türkiye operasyonu için yapılan açıklamada ise yıllık bazda yüzde 5,1, son çeyrekte ise yüzde 21,8 hacim düşüşü kaybedildiğini belirtti. Coca Cola Türkiye, yaptığı açıklamada “Çoğunlukla maaş artışları öncesindeki düşük satın alım gücünden ve Orta Doğudaki siyasi huzursuzluğa yönelik hassasiyetler nedeniyle tüketicilerin harcama iştahının azalması ve buna mukabil hususi olarak seyrelttiğimiz pazarlama kampanyalarından kaynaklanmaktadır” diyerek düşüşün sebebini belirtti.

Sonuç olarak;

İçecek endüstrisi analisti Garrett Nelson’un Coca Cola’nın Türkiye’deki satışlarındaki düşüşün tehlikeye işaret ettiğini söylediği iddiası doğru