İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 16 Şubat 2024 tarihinde yapılan paylaşımda görselin İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçleri Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani’nin İsrail İHA’larına yakalanmamak için kadın kıyafeti giydiğini gösterdiği  iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Kaani’nin fotoğrafı 11 Şubat 2024’te İran İslam Devrimi’nin 45. yıl kutlamalarında çekilmiş.
→ Orijinal fotoğrafta Kaani’nin üzerinde siyah bir mont ve başında siyah bir beyzbol şapkası bulunuyor.
→ Kadın kıyafeti fotoğrafa dijital ortamda eklenmiş.
Kaani 2020 Yılında Kudüs Güçleri Komutanlığına Atanmıştı
1979 yılında İran İslam Devrimi'nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na katılan, 1998’de Kudüs Güçleri Komutanlığına atanan ve yaşamı boyunca askeri ve siyasi bir figür olarak görülen Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin insansız hava araçlarıyla Bağdat Uluslararası Havalimanı'na düzenlemiş olduğu saldırı sonucunda ölmüştü. Süleymani’nin ölümünden sonra Kudüs Güçleri Komutanlığına komutan yardımcısı İsmail Kaani getirilmişti. Kaani, 7 Ekim 2023 tarihinde Hamas’ın silahlı kolu İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik saldırılarıyla (Aksa Tufanı Operasyonu) başlayan Hamas-İsrail savaşı sırasında El-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed Deyf'e hitaben bir mektup yazmış, “Bu tarihi savaşta her ne gerekiyorsa yapacağız” sözleriyle desteğini açıklamıştı.

Orijinal Fotoğraf İran İslam Devrimi’nin 45. Yıl Kutlamalarında Çekilmiş
İsrail-Hamas savaşı devam ederken sosyal medyada İsmail Kaani’nin bir topluluk içinde kadın kıyafeti içinde görüldüğü bir görsel, Kaani’nin İHA’lara yakalanmamak için kadın kılığına girdiği iddialarıyla yayılmaya başladı. İddiada yer alan görsel arama motorlarında tersten aratıldığında fotoğrafın orijinaline İran Haber Ajansı da dahil İran merkezli haber sitelerinde ulaşılıyor. 11 Şubat 2024’te İran İslam Devrimi’nin 45. yılı ülke genelinde kutlanmış. Başkent Tahran’daki kutlamalarda devletin üst makamları yer almış. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçleri Komutanı İsmail Kaani’nin fotoğrafı da bu kutlamalar sırasında çekilmiş. Orijinal fotoğrafta Kaani’nin üzerinde siyah bir mont, gözünde güneş gözlüğü ve başında siyah bir beyzbol şapkası olduğu görülüyor. Kaani’nin kutlamalar esnasında çekilen fotoğrafına kadın kıyafeti dijital ortamlarda sonradan eklenmiş. 

Sonuç olarak;

Görselin İran Devrim Muhafızları komutanı İsmail Kaani'nin kadın kılığına girdiğini gösterdiği iddiası yanlış