İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 25 Eylül 2023 tarihinde yapılan paylaşımda fotoğrafın Çin’de bir öğrenci yurduğunu gösterdiği iddia edildi

İddia YANLIŞ
--> İddiaya konu olan görsel Çin’de faaliyet gösteren Douyin platformunda yayımlanmış bir videodan alınmış. Video ise parodi amaçlı üretilmiş. 
--> Videoyu yayımlayan hesap özellikle öğrenci yaşamıyla ilgili mizahi içerikler üretiyor.

Çin’de Öğrenci Yurdunu Gösterdiği İddia Edilen Görsel Kurgu Amaçlı Oluşturulmuş

Görsel, arama motoru üzerinden aratıldığında @aricchen uzantılı bir X hesabının iddiada yer alan görseli 25 Eylül 2023 tarihinde paylaştığı bilgisine ulaşılıyor. Gönderinin açıklamasında “Burası Çin’de bir öğrenci yurdu mu? İnanamıyorum, işkencenin yapıldığı hapishane sanıyordum.” ifadeleri yer alıyor. Söz konusu paylaşımı yapan kişi The Epoch Times isimli New York merkezli bir gazetede editör, sunucu ve yapımcı unvanlarıyla çalışan Aric Chen. 

Aric Chen, 26 Eylül 2023’te paylaştığı ikinci bir gönderiyle Çin’de öğrenci yurdu ve ABD’de Alcatraz cezaevine ait olduğu iddia ettiği iki fotoğrafın benzerliğine vurgu yapmış. 

İddiada yer alan görüntü bir videodan ekran görüntüsü alınarak paylaşılmış. Video ise ilk olarak Yedi Orangutan takma isimli bir içerik üreticisi tarafından hazırlanmış ve paylaşılmış. Yedi Orantugan isimli hesabın sahibi Wang Zhixin, Douyin isimli bir platformda benzer komik ve kısa içerikler paylaşıyor. Söz konusu videoda, Yatağımızda kaç tane ayak parmağı var? Çağdaş kolej öğrencilerinin akıl durumu” açıklamasıyla paylaşılmış. Video içeriğinin bir skeçi gösterdiği açık şekilde görülüyor. 

İddia daha önce farklı doğruluk kontrolü platformları tarafından da incelenmiş. 

Sonuç olarak;

Fotoğrafın Çin’de öğrenci yurdunu gösterdiği iddiası yanlış.