İddia şöyle;

Bir X hesabının 13 Şubat 2024’te yaptığı paylaşımda ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın ‘’Kürt devletini desteklemenin zamanı geldi, Ortadoğu tam bir karmaşa, geri döndüğümde Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmak için ihtiyaç duydukları tüm desteği almalarını sağlayacağım.’’ açıklaması yaptığı iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Donald Trump’ın Kürt devletini destekleyen bir açıklaması bulunmuyor. 
→ Paylaşım bir X kullanıcısı tarafından ParrotAI adlı bir yapay zeka aracı kullanılarak oluşturulan bir videoya dayanıyor. 
→ Kullanıcı videonun yapay zeka araçları tarafından oluşturulduğunu paylaşırken belirtmiş.
Açıklama Yapay Zeka Araçlarıyla Oluşturulmuş
Paylaşımda Donald Trump’ın açıklamalarına ait olduğu iddia edilen metin İngilizce diline çevrilip arama motorları üzerinden araştırıldığında X platformunda @berkhaneh uzantılı hesabın paylaşımlarına ulaşılıyor. Hesaptaki bir paylaşımda, iddia paylaşımında Trump’a atfedilen metnin İngilizce dilinde bir metinle beraber Trump’ın yer aldığı bir video bulunuyor. Videoda Trump’ın iddiada yer alan cümleleri kurduğu görülüyor ancak videonun sol üst bölümünde ‘’made with TryParrotAI.com’’ metni yer alıyor. 

ParrotAI ile oluşturulan videodan görüntü

Paylaşımda ‘’#AI’’ etiketi de bulunuyor. Bunun yanında, paylaşımın altında yapılan yorumlarda farklı kullanıcıların videonun gerçek olup olmadığı ile ilgili sorulan soruya, videoyu paylaşan @berkhaneh kullanıcısının metni kendisinin hazırladığı yanıtını vermiş. 

Videoyu oluşturan kullanıcının yanıtı

Parrot AI sitesine girildiğinde, sitede istenilen metinlerin yapay zeka araçları ile istenilen ünlü kişiye söyletilebildiği bilgisi verilmiş. Video paylaşımı yapan X kullanıcısının daha önce yine aynı yapay zeka aracını kullanarak Elon Musk’ın yer aldığı bir içerik paylaştığı da görülüyor. 
İddia paylaşımını yapan hesabın da, videolu paylaşımın ardından metni birkaç saat sonra Türkçe metin halinde kendi hesabında paylaştığı anlaşılıyor. 

Sonuç olarak;

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Kürt devletini destekleyen açıklamalar yaptığı iddiası yanlış.