İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 3 Aralık 2023’te yapılan paylaşımda “Beyaz Akciğer zatürresi” hastalığının hızla yayılması sebebiyle Çin’de okulların kapandığı, ABD’de de kapanmasının gündemde olduğu iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ Çin’deki salgında herhangi bir yeni hastalık mikrobuna rastlanmamış. Salgın kış aylarının gelmesiyle ve COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla bu virüslere karşı bağışıklık kazanmamış çocukların fazla olmasıyla ilişkilendirilmiş.
→ Çin’de okulların kapatıldığına dair herhangi bir bilgi yok. Daha çok okulların salgına karşı önlem almasından ve hasta öğrencilerin ödev yükümlülüklerinin azaltılmasından bahsediliyor.
→ ABD’deki salgın Çin’le doğrudan bağlantılı değil. Ayrıca ABD’de okulların kapatılmasına dair bir gündem yok.
Salgının Sebebi Yeni Bir Virüs Değil
Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin Sağlık Heyeti’nden edindiği bilgilere göre Çin’de son zamanlarda ortaya çıkan solunum sistemi bozukluklarıyla ilişkili salgın, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ve bilindik birçok patojen mikrobun sirkülasyonuyla ortaya çıkmış. Uzmanlar, daha çok çocuklarda görülen salgını kışın gelmesiyle, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ve çocukların daha önce bağışıklık edinmemeleriyle ilişkilendiriyor. Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ve epidemiye karşı hazırlık ve önlem departmanı başkanı Maria Van Kerkhove, şu anda yaşananın pandemi öncesinde Çin’de görülen salgınlar kadar yüksek düzeyde olmadığını, bunun beklenen bir durum olduğunu ve çoğu ülkenin bir iki yıl öncesine kadar bu tür salgınlarla meşgul olduğunu belirtmiş. Dolayısıyla bu hastalıkların kısa vadede bir küresel pandemi oluşturması uzmanlarca mümkün görünmüyor.
Google News’daki haberler aratıldığında Çin’de salgın sebebiyle okulların kapatıldığına dair herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor. Çin kaynaklı haber sitelerine göre Çin Eğitim Bakanlığı salgının önlenmesi ve kontrol edilmesi amacıyla adım atmış durumda. Atılacak adımlardan biri olarak duruma göre çevrimiçi veya çevrimdışı öğretim arasında geçişi geliştirmek teşvik edilmiş. Ayrıca hasta olan öğrencilerin sağlığına öncelik verilmesi ve ödev yükümlülüklerinin ertelenmesi vurgulanmış. Birçok öğrencinin hastanelerde geri kalmamak için ders çalıştıkları sosyal medyada da oldukça gündem olmuştu. 
ABD’de Ortaya Çıkan Salgın Doğrudan Bağlantılı Değil
ABD’de de okulların kapatılmasıyla alakalı herhangi bir haber mevcut değil. Uzmanlar ayrıca ABD’de ortaya çıkan salgınların da yaygın virüs ve bakterilerden kaynaklandığını belirtmiş. John Hopkins Üniversitesi’nden Dr. Amesh Adalja, ABD’deki bu yılki kış salgını geçen yıla oranla daha az şiddetli olduğunu belirtiyor. Adalja’ya göre bu salgınlar karantinalar sebebiyle bulaşıcı hastalık geçirmemiş çocukların sayıca fazla olması, salgın başlatabilme eşiğinin düşmesini beraberinde getiriyor.

Sonuç olarak;

Beyaz akciğer zatürresi nedeniyle Çin'de okulların kapatıldığı ve ABD'de de okulların kapatılmasının gündemde olduğu iddiası yanlış.