İddia şöyle;

Bir X hesabı tarafından 26 Ocak 2024 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’de 25 eyaletin birleşerek Teksas’ın bağımsızlığına destek verdiği iddia edildi.

İddia YANLIŞ
→ ABD’de Cumhuriyetçi valiler tarafından yönetilen 25 eyalet Teksas’ın bağımsızlığını değil, yasa dışı göç konusunda federal hükümetten ayrışan tutumunu destekliyor. 
→ Teksaslı eyalet yetkililerinin bağımsızlıkla ilgili açıklamaları bulunmuyor.
25 Cumhuriyetçi Vali Teksas’ı Destekleyen Bir Bildiri Yayınladılar
Joe Biden’nın 2021 yılında başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana Teksas eyaleti ve federal hükümet arasında sınırı yasa dışı yollarla geçen göçmenlere uygulanacak önlemler konusunda ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor. Teksas Eyalet Valisi Greg Abbott Mart 2021’de adını Teksas’ın bayrağından alan Operation Lone Star (Yalnız Yıldız Operasyonu) başlattı ve bu operasyon çerçevesinde sınıra yakın ilçeler olmak üzere 48 ilçeyi kapsayan bir afet bildirgesi yayınladı. Bu bildirge Teksas’ta bulunan ABD-Meksika sınırından yasa dışı geçişleri engellemek için sınırı dikenli tellerle çevrelemek dahil birçok radikal önlem  içeriyor. Eyalet ile federal hükümet arasındaki gerginlik eyaletin federal hükümete bağlı Sınır Devriyesi (Border Patrol) görevlilerine ABD güney sınırının en yoğun noktalarından Shelby Park çevresine geçiş izni vermemesiyle doruk noktasına ulaştı. Mahkeme sürecine taşınan anlaşmazlıkta 22 Ocak 2024 tarihinde ABD Yüksek Mahkemesi, Joe Biden yönetiminin de tarafında yer alarak federal birimlerin dikenli telleri kesmelerine olanak verecek bir karara imza attı. Bu kararın ardından Teksas Eyalet Valisi Greg Abbott, bunun henüz bitmediğini belirten bir sosyal medya paylaşımında bulundu, ardından Teksas Kuvvet Komutanlığı daha çok dikenli tel inşa ettikleri görüntüleri sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Bunun sonucu olarak 25 Ocak 2024 tarihinde 25 Cumhuriyetçi vali Teksas’ın sınırı koruma mücadelesinde yanında olduklarını belirten bir bildiriye imza attılar. Bildiride, Biden yönetiminin yasa dışı göçe karşı ülkeyi savunmasız bıraktığı ve eyaletlerin meşru müdafaa hakkının ABD Anayasası tarafından tanındığı belirtilmiş. ABD Anayasasının 4. Maddesinin 4. Bölümü Amerika Birleşik Devletleri’nin işgal gibi durumlarda tüm eyaletleri korumak zorunda olduğunu belirtirken, 1. Maddenin 10. Bölümünün 3. Fıkrası işgal gibi durumlarda eyaletlerin kendini koruma hakkından bahsediyor. 
Söz konusu iddia ise bu gelişmelerle ilgili yanlış yönlendirici şekilde paylaşılmış. 25 eyalet valisi Teksas’ın bağımsızlığını değil yasa dışı göç konusunda federal hükümet ile ayrı düşen pozisyonunu destekliyor. Bu desteğin arkasında bir siyasi boyut da var. Paylaşımdaki bağımsızlık vurgusu ise sosyal medyada sınır geçişi konusundaki anlaşmazlıkla tekrar hortlayan Teksas’ın bağımsızlığı tartışmaları. Halbuki yetkililer tarafından böyle bir şey belirtilmemiş. Teksas Valisi Greg Abbott’ın basın sözcüsü Andrew Mahaleris, federal hükümetle ilgili ihtilafı açıklarken bağımsızlıkla alakalı herhangi bir yorumda da bulunmuyor. 
Teksas Bağımsızlık Tartışmaları
Teksas'ın bağımsızlık tartışmaları derin tarihi köklere sahip ve zaman zaman da ABD kamuoyunda ilgi çeken bir konu.  Teksas aralarında Alamo Muharebesi'nin de bulunduğu bir dizi askeri çatışmanın ardından 1836 yılında Meksika’dan ayrılarak bağımsız olmuştu. Bu bağımsızlık mücadelesi kültürel farklılıklar, ekonomik çıkarlar ve öz yönetim arzusu gibi çeşitli faktörler yoluyla körüklendi. Teksas Cumhuriyeti, ABD’nin 28. eyaleti olmadan önce yaklaşık on yıl boyunca bağımsız bir ulus olarak da var oldu. Bu durum da Teksas’ın farklı kültürel mirası ve ekonomik gücüyle birleşince bağımsızlık tartışmalarının ülke gündeminde her daim yer almasına neden oluyor. Ancak bu tartışmaların büyük ölçüde sembolik olduğunu söylemek gerekir. Teksas bağımsızlığı gerek hukuki gerek de siyasi açıdan çok fazla engeller barındıran bir hedef. 1861 yılındaki Amerikan İç Savaşı’nın sonucu olarak, tek taraflı bir ayrılık mümkün değil ve bu tarz kararlarda son sözün federal hükümette olduğu açıkça belirtiliyor. 1861’de Teksas yine ayrılmaya çalışmış ancak İç Savaş sonrasında ABD Yüksek Mahkemesi, ABD ile Teksas da dahil olmak üzere eyaletlerin birliğinin sürekli ve çözülmez olduğu kararını almış. 
Teksas’ın Yüksek Mahkeme kararını itaat etmediği düşünülse de, aslında kararda Teksas Eyaletinin dikenli tel inşa etmesine bir gönderme yok, yalnızca federal hükümete bu telleri kesme yahut taşıma gibi haklar tanınıyor. Yanı sıra Yüksek Mahkeme, birçok kararında göçmen politikası ve uygulamasının büyük oranda federal hükümete emanet edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sonuç olarak;

ABD'de 25 eyaletin Teksas'a bağımsızlık konusunda destek verdiği iddiası yanlış.