Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, Endonezya’daki Semeru Yanardağı’nda yaşanan patlamayı gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 7 Aralık 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Videonun Endonezya'daki Semeru Yanardağı Patlamasını Gösterdiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 7 Aralık 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videonun Endonezya’daki Semeru Yanardağı’nda yaşanan volkanik patlamayı gösterdiği iddia edildi. İddia 143 defa beğenilmiş.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Endonezya Semeru Yanardağı volkanik patlaması (2 gün önce)
photo_1

Söz konusu iddia yerli ve yabancı birçok sosyal medya hesabı tarafından da paylaşılmış. İddia, Reuters ve Maldita tarafından da incelenmiş.

Video Endonezya’daki Patlamayı mı Gösteriyor?

Videodan alınan ekran görüntüleri arama motorlarında aratıldığında, videodaki yanardağ görselinin birçok sitede yer aldığı görülüyor. Wallpapers13 adlı internet sitesinde paylaşılan fotoğrafın altındaki açıklamada, görüntünün Şili’de 2015’te yaşanan Calbuco Volkanı’nın patlamasına ait olduğu belirtilmiş. Calbuco patlamasında görüntülenen kül bulutunun ve yeryüzü şekillerinin, iddiadaki videoda yer alan görüntülerle birebir örtüştüğü görülebiliyor. Bunun yanı sıra arama motorlarında anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramalarla Şili’de yaşanan patlamanın haberlerine ulaşılıyor. DeutscheWelle Türkçenin haberinde kullandığı görüntülere bakıldığında da aynı kül bulutunun fotoğrafına ulaşılabiliyor.

photo_2

Videodan alınan şelale görüntüsü tersten aratıldığında ise görsel bir stok görsel sitesi olan Istock’ta bulunuyor. Sitedeki fotoğrafta ön tarafta bulunan şelalenin Endonezya Lumajang’da bulunan Tumpak Sewu adlı şelale olduğu belirtilirken, arkadaki dağın Semeru Dağı olduğuna yer verilmiş. İddia videosunda yer alan yer şekillerinin, fotoğraftaki Semeru dağıyla oldukça farklı olduğu görülüyor.

photo_3

Video, İlk Olarak 15 Haziran Tarihinde Paylaşılmış

İddia videosu, InVid programı kullanılarak aratıldığında ise, videonun ilk olarak “vedeptrunhoga” adlı bir Tiktok kullanıcısı tarafından 15 Haziran’da paylaşıldığı ortaya çıkıyor. Endonezya’daki Semeru Yanardağı’nın patladığı tarih ise 4 Aralık 2021. Dolaşımda olan video patlamadan 6 ay önce sosyal medyaya yüklenmiş. Kullanıcının Tiktok’taki diğer paylaşımlarına bakıldığında da montaj tekniğiyle yapılmış benzer birçok görüntüye rastlanıyor.

photo_4

Semeru Yanardağı Patlamasında En Az 34 Kişi Hayatını Kaybetti

Endonezya'nın Doğu Cava eyaletinin Lumajang bölgesinde yer alan 3 bin 676 metre yükseklikteki Semeru Yanardağı 4 Aralık 2021 Cumartesi günü patladı. Patlamayla birlikte en az 34 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi ise henüz bulunabilmiş değil.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından 7 Aralık 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videonun, Endonezya’daki Semeru Yanardağı’nda yaşanan patlamayı gösterdiği iddia edilmişti. Video, Şili’de 2015 yılında yaşanan Calbuco Yanardağı patlamasının görüntüsüyle, Endonezya’daki Tumpak Sewu şelalesinin görüntüsü montajlanarak oluşturulmuş ve Semeru patlamasından 6 ay önce sosyal medyaya yüklenmiş. Videonun Semeru Yanardağ patlamasıyla herhangi bir ilişkisi bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Videonun Endonezya’daki Semeru Yanardağı’nda yaşanan patlamayı gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Aralık 2021