Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, Afganistan'dan kalkan uçağın motorunda duran adamı gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Videonun Afganistan'dan Kalkan Uçağın Motorundaki Adamı Gösterdiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 17 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, videodaki kişinin Afganistan’dan kalkan uçağın motorunda bulunduğu iddia edildi. Gönderi Twitter’da 114 retweet alırken 938 de beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Afganistan’dan kalkan uçak ve uçak motorunun üstünde yolculuk yapan biri?
photo_1

Sosyal Medyada Sık Sık Paylaşılan Video Nasıl Yayıldı?

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından sosyal medyada binlerce Afgan'ın havalimanlarında ülkeden ayrıldığını gösteren videolar ve fotoğraflar paylaşıldı.

photo_2

Bunlardan belki de en çarpıcısı uçağın kanatlarına tutunan üç kişinin, uçağın havalanmasının ardından düşerek hayatını kaybettiğine dair haberdi. Associated Press, havaalanında en az yedi kişinin öldüğünü doğruladı. Afganların uçaklara yetişmek için havaalanlarında kalabalık halde bulunduklarına dair birçok video halihazırda sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor.

Bu gönderilerden biri de söz konusu iddianın da yer aldığı Twitter paylaşımı. Videonun ekran görüntüsü alınıp tersine görsel arama yapıldığında bir uçağın motorunda yer aldığı görülen kişinin aslında bir sosyal medya fenomeni olduğu anlaşılıyor.

Bu kişi başka Photoshop çalışmaları da bulunan Vietnamlı grafik tasarımcı Mai Xuan Huy. Önceki yıllarda birçok Instagram sayfası, Mai Xuan Huy’un uçağın kanadında yer aldığı videoları “eğlenceli anlar” adı altında paylaşmış.

Huy’un @huyquanhoa kullanıcı adı ile montajladığı videolarını paylaştığı TikTok’ta 1.6 milyon takipçisi bulunuyor. Twitter’da sözü geçen Afganlarla alakalı olduğu iddia edilen video da TikTok hesabında 17 Ağustos 2020 tarihinde paylaşılmış.

photo_3

Mai Xuan Huy, onaylanmış YouTube ve Facebook hesaplarında da oldukça fazla takipçi sayısına sahip. YouTube hesabından da montajla uçak motoru üzerinde durduğu videolar görülebilir. Uçak motorunda yarattığı dünyasında bilgisayar oyunu oynadığı da görülüyor.

photo_4

Huy’un ayrıca, YouTube’da Photoshop eğitimine dair videoları da bulunuyor. Huy, ücretli olarak internet üzerinden Photoshop eğitimi de veriyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından paylaşımda videodaki kişinin Afganistan’dan kalkan uçağın motorunda bulunduğu iddia edilmişti. Söz konusu paylaşımdaki videoya dair tersine görsel arama yapıldığında bu kişinin aslında bir sosyal medya fenomeni olduğu anlaşılıyor. Oldukça iyi montaj bilgisi olduğu görülen ve bu konuda eğitim veren Vietnamlı grafik tasarımcı Mai Xuan Huy, uçağın motorunda yaptığı işlere dair montajlı videolarını 1,6 milyon takipçisinin bulunduğu TikTok hesabında 2020 yılında paylaşmış. Videonun Afganistan ile bir alakası bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, videonun, Afganistan'dan kalkan uçağın motorunda duran adamı gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   23 Ağustos 2021