Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Sağlık Bakanlığı Sinovac aşısının kullanımını durdurdu.

Kısmen Yanlış
Bu iddia 9 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Sağlık Bakanlığı’nın Sinovac Aşısının Kullanımını Durdurduğu İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 9 Temmuz 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Sağlık Bakanlığı’nın Sinovac aşısının kullanımını durdurduğu iddia edildi. Gönderi 71’den fazla retweet 52 fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   #Son Dakika: Sağlık Bakanlığı Sinovac Aşısını Durdurdu.
photo_1

Sinovac Tarafından Üretilen CoronaVac’ın Etkinlik Oranı Kaç?

Sinovac, 1999 yılında Çin’de bulaşıcı insan hastalıklarına karşı koruma sağlayan araştırma, geliştirme ve üretim amacıyla kurulmuş biyoteknoloji firması. Grip için geliştirdiği 6 farklı aşısı bulunuyor.

Türkiye'de, 14 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Çin şirketi Sinovac'ın geliştirdiği COVID-19 aşısı inaktif aşı olan CoronaVac uygulanmaya başlandı. 13 Ocak 2021 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'dan CoronaVac aşısı için acil kullanım onayı çıktı. CoronaVac aşısı, canlı yayında ilk kez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerine uygulandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 24 Aralık 2020 tarihinde CoronaVac aşısının ön verilerini Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun talebi doğrultusunda açıklamıştı. Aralık ayında açıklanan ön verilere göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,25 olarak duyurulmuştu. 8 Temmuz 2021 tarihinde ise Sinovac tarafından üretilen CoronaVac aşısının Türliye’deki Faz-3 klinik çalışmalarının ara sonuçları prestijli bir tıp dergisi olan The Lancet’te yayınladı.

photo_2

Faz 3 klinik çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre, iki doz aşının COVID-19 enfeksiyonuna karşı yüzde 83,5 koruma sağladığını gösterdi. Türkiye’de uygulanan 10 binden fazla katılımcının arasında ciddi bir yan etki veya ölümün bildirilmediği, yan etkilerin hafif şiddette yan etkiler olduğu ve aşı uygulamasından sonraki 7 gün içinde meydana geldiği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı Sinovac Tarafından Üretilen CoronaVac Aşısının Kullanımını Durdurdu mu?

Paylaşımda yer alan iddiada Sağlık Bakanlığı’nın Sinovac aşısının kullanımını durdurduğu iddia edilmişti. Paylaşımdaki linke gidildiğinde, Sağlık Bakanlığı’nın 29 Haziran’dan bu yana uygulanan B18880035A serisi Sinovac aşısının kullanımını durdurduğu bilgisi yer alıyor.


Sözcü gazetesine konuşan Türk tabipler birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut aşıların kullanımının durdurulduğunu doğrulamış ancak gerekçesi öğrenemediklerini belirtmiş. Haberde yer alan bilgiye göre, Sinovac’ın 29 Haziran’dan bu yana uygulanan B18880035A serisi aşılarının kullanımı 8 Temmuz 2021 tarihinde durduruldu. Sağlık Bakanlığı neden durdurulduğu ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. TBB Genel Sekreteri Bulut, “Bu seri aşılarla ilgili muhtemelen bir sorun yaşandı, kullanımını askıya aldılar. Bu aşıları tekrar kontrole aldılar. Kontrole alınma gerekçesini, sonrasında aşıların geri çekilip çekilmeyeceğini veya tekrar kullanımına devam edilip edilmeyeceğini bilmiyoruz” dedi.

photo_4

Sinovac Aşı Randevusu Alınabiliyor mu?

9 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla E-Nabız üzerinden Sinovac tarafından üretilen COVID-19 aşı randevusu alınabiliyor.

photo_5

photo_6

İddia KISMEN YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Sağlık Bakanlığı'nın Sinovac aşısının kullanımını durdurduğu iddia edilmişti. Paylaşımda yer alan bağlantıya tıklandığında Sağlık Bakanlığı tarafından Sinovac aşısı B18880035A serisinin kullanımının 8 Temmuz 2021 tarihinde durdurulduğu bilgisi yer alıyor. Sözcü gazetesine konuşan Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut Sinovac aşısı B18880035A serisinin  kullanımının durdurulduğu iddiasını doğruladı. Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. 9 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla E-Nabız üzerinden Sinovac aşı randevusu alınabiliyor.

Sonuç olarak;

Sağlık Bakanlığı Sinovac aşısının kullanımını durdurduğu iddiası kısmen yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Temmuz 2021 Son Güncelleme:   12 Temmuz 2021