Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İngiltere’de COVID-19 aşısı olduktan sonra düşük yapan kadın sayısı %366 arttı.

Yanlış
Bu iddia 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

İngiltere'de COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra Düşük Yapan Kadın Sayısının %366 Arttığı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 27 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda İngiltere’de aşı olduktan düşük yapan kadınların sayısının %366 arttığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

     İngiltere'de, aşı olduktan sonra düşük yapan kadın sayısı 6 haftada %366 arttı! Gerçek katil Kovid değil, çözüm diye dayatılan ruhsatsız Aşılar! "Acil Kullanım Onayı", zarar görsen de tazmin etmeyeceğiz demenin bir başka şekli! Bill Gates'in nüfus azaltma projesi tam gaz devam!
photo_1

İddia daha önce Reuters ve Politifact tarafından da incelenmiş.

COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra Düşük Yapan Kadınların Sayısı Arttı mı?

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Dairesi (MHRA) İngiltere’de Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı’nın bir yürütme ajansı. İlaç ve tıbbi cihazların standartlarını, tedarik zincirinin güvenliğini, ilaçların etkinliğini sağlaması gibi pek çok göreve sahip. İddia, MHRA’nın Yellow Card programından alınan verilere atıfta bulunuyor. MHRA, haftalık olarak aşıların olumsuz yan etkilerini yayınlıyor. Rapor verilerine göre, 9 Aralık 2020 ile 24 Ocak 2021 tarihleri arasında toplam 6 kadın COVID-19 aşısı olduktan sonra düşük yapmış. Bu sayıya 24 Ocak- 7 Mart 2021 arasında ise 22 düşük vakası daha eklenmiş ve 9 Aralık 2020- 7 Mart 2021 tarihleri arasında toplam 28 kadının COVID-19 aşısı olduktan sonra düşük yaptığı raporlanmış. Bu artış da yaklaşık olarak %366’ya tekabül ediyor.

photo_2

Reuters’a konuşan MHRA, bazı olayların yanlış rapor edildiğini ve bugüne kadar “gerçek ölü doğum” bildirilmediklerini açıkladı. Birleşik Krallık’ta her 100 doğumdan 8’inde erken doğum gerçekleştiğini belirtiyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta yaklaşık 4 gebelikten 1’inde ve çoğu gebeliğin ilk 12 haftasında düşük meydana geliyor. Paylaşımdaki iddia, Birleşik Krallık’ta meydana gelen ortalama düşük sayısını gözden kaçırırken 9 Aralık 2020 ila 7 Mart 2021 tarihleri arasında kaç kişinin aşılandığını da dikkate almıyor. Politifact’e konuşan MHRA yetkilisi ise “Herhangi bir şüpheli yan etki için yayınlanan raporların birbiriyle karşılaştırılmaması gerektiğini ve raporlar arasındaki kullanım kapsamını veya herhangi bir farkın hesaba katılmadığını ifade ediyor.

FDA ise, aşıların hamilelikte herhangi bir soruna yol açtığına dair bugüne kadar bir kanıt bulunmadığını söyleyerek benzer sonuçlar ortaya koydu. Ancak çıkarım yapmak için verilerin hala sınırlı olduğunu da ekliyor.

Birleşik Krallık, hamile kadınlar için COVID-19 aşısını önermiyor. Mevcut verilerin herhangi bir güvenlik sorunu yaratmadığını kabul ediyor ancak hamile kadınların COVID-19 aşısı olmasını önermek için eldeki verilerin sınırlı olduğunu ifade ediyor. MHRA ise, risk/fayda karşılaştırılmasının yapılmasını öneriyor. Enfekte olma riski bulunan veya COVID-19’dan ciddi komplikasyonlara maruz kalan hamileler için önemli olabileceğini vurguluyor.

CDC, aşıların uygun hamile ve emziren kadınlara önerilmesi gerektiğini söylüyor ve hamile kalmayı planlayanların riskleri ve faydaları tartmak için doktorlarıyla konuşmalarını tavsiye ediyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda İngiltere’de aşı olduktan düşük yapan kadınların sayısının %366 arttığı iddia edilmişti. MHRA’nın yayınladığı veriler bağlam dışına çıkarılarak bu iddiada kullanılmış. İngiltere’deki sağlık yetkilileri COVID-19 aşısından sonra düşük yapan hamile kadın sayısının arttığına dair bir hiçbir kanıt bulunmadığını ifade ediyor. Paylaşımdaki iddia artan aşılama oranını ve Birleşik Krallık’taki ortalama düşük oranını dikkate almadan çarpıtma amaçlı dolaşıma sokulmuş. Aşı ile düşük yapma arasında da nedensel bir bağlantının olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Sonuç olarak;

İngiltere’de COVID-19 aşısı olduktan sonra düşük yapan kadın sayısı %366 arttığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Mayıs 2021