Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf, uzaydan çekilmiş ve Himalayalar’ı gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Görüntünün Himalayalar’ın Uzaydan Çekilmiş Fotoğrafı Olduğu İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 1 Eylül 2021 tarihinde yapılan paylaşımda sıradağların görüntüsüne yer verilerek, görüntünün uzaydan çekilen bir fotoğraf olduğu ve Himalayalar’ı gösterdiği iddia edildi. Gönderi 2 bin 885 kullanıcı tarafından beğenilmiş, 159 kez paylaşılmış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Himalayaların uzaydan görüntüsü.

Söz konusu iddia yerli ve yabancı birçok sosyal medya hesabı tarafından da sıklıkla paylaşıldı. Bazı hesaplar ise görselin kaynağını NASA olarak gösterdi.

Fotoğraf Uzaydan mı Çekilmiş?

Fotoğraf, arama motorlarının tersten görsel arama özelliği kullanılarak aratıldığında, fotoğrafın orijinalinin Christoph Hormann’a ait “Views of the Earth - artificial images of our real planet” adlı internet sitesinde “Nepal’deki Himalaya” ismiyle yayımlandığı görülüyor. İnternet sitesinin “Hakkında” sayfasında, sitedeki tüm görsellerin “bilgisayar kullanılarak oluşturulan yapay görüntüler olduğu” belirtilirken, “Buradaki görüntüler, Google Earth veya NASA World Wind gibi programların kullandığından tamamen farklı bir yöntemle oluşturuldu. Bu teknik, daha yüksek kaliteli ve daha gerçekçi işlemelere olanak tanır ve ayrıca çok daha büyük ve daha ayrıntılı görünümler üretmek için kullanılabilir" ifadelerine yer verilmiş.


Bunun yanı sıra yine görselin tersten aratılması yoluyla, bağımsız sanatçıların görsel eserlerinin satışa sunulduğu Pixels sitesine ulaşılıyor. Sitede görselin açıklamasında, eserin Himalaya’nın Landsat ve SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) gibi uydulardan elde edilen veriler kullanılarak Chirstoph Hormann tarafından oluşturulan üç boyutlu bir sanat eseri olduğu yazıyor.


Bazı hesaplar tarafından fotoğrafın kaynağı gösterilen NASA ise; 15 Aralık 2020 tarihinde resmi Instagram hesabından Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarafından görüntülenen Himalayalar’ı paylaşmış. 3 Haziran 2021 tarihinde de NASA astronotu ve ISS mühendisi Mark T. Vande Hei, resmi Twitter hesabından Himalayalar’ın uzaydan çekilen bir başka fotoğrafını paylaşmış. İddiaya konu olan görsel ile NASA’nın ve Mark T. Vande Hei’nin paylaşmış oldukları fotoğrafların oldukça farklı oldukları görülüyor.İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından 1 Eylül 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan sıradağların uzaydan çekildiği ve Himalayaları gösterdiği iddia edilmişti. Görüntü “Views of the Earth” adlı dünyanın yapay görünümlerini üreten internet sitesinin sahibi Christoph Hormann tarafından hazırlanmış ve ayrıca sitede, tüm görsellerin bilgisayarla oluşturulan yapay görüntüler olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın, uzaydan çekildiği ve Himalayalar’ı gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Eylül 2021 Son Güncelleme:   24 Eylül 2021