Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Gezegenler 2373 yılda bir gerçekleşebilecek bir şekilde Gize Piramitleri üzerinde hizalandı

Yanlış
Bu iddia 23 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Gezegenlerin 2373 Yılda Bir Gerçekleşebilecek Bir Şekilde Gize Piramitleri Üzerinde Hizalandığı İddiası

Bir Instagram sayfası yaptığı paylaşımda 3 Aralık 2012’de Merkür, Venüs ve Satürn’ün 2373 yılda bir görünecek biçimde Gize Piramitleri üzerinde hizalandığını gösterdiğini iddia eden bir görsel paylaşmış. Paylaşım Insagram’da 10 binden fazla beğeni almış, 570 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

‘’ Her 2373 yılda bir Merkür, Venüs ve Satürn Giza Piramitleri üzerinde hizaya girer. ( 3 Aralık 2012) ‘’

photo_1

Söz konusu görsel aynı iddiayla 2012 yılında çok yaygın biçimde internette paylaşılmış. Yerli ve yabancı birçok doğrulama platformu tarafından iddia incelenmiş. Paylaşım birçok sosyal medya hesabı tarafından da 2012’den itibaren paylaşılmış.Paylaşım birçok sosyal medya hesabı tarafından da 2012’den itibaren paylaşılmış.

Merkür, Venüs ve Satürn 3 Aralık 2012’de Giza Piramitleri Üzerinde Sıraya Girdi mi?

Paylaşımda yer alan iddia benzer bir fotoğrafla bir blog yazarı tarafında Merkür, Venüs ve Satürn gezegenlerinin nasıl sıralanacağını tahmin ettiği bir blog yazısında kullanılmış.

photo_2

Charles Marcello tarafından hazırlanan yazıda kullanılan bu fotoğraf 3 Aralık 2012 gecesi Kahire’de gerçekten çekilmiş bir kare değil. Bu görsel üretilmiş bir fotoğraf. Merkür, Venüs ve Satürn’ün Gize Piramitleri üzerinde nizami bir biçimde sıralanacağı iddiası da bu blog yazısından başlayarak yayılmış. Aynı iddianın farklı bir görsellerle de yaygınlaştırıldığı internet üzerinden yapılan araştırmayla anlaşılabiliyor. İncelememize konu olan paylaşımdaki görsel de tıpkı Charles Marcello’nun kullandığı görsel gibi üretilmiş.

3 Aralık 2012’de Merkür, Venüs ve Satürn’ün Gize Piramitleri üzerinde sıralanıp sıralanmadığı ile ilgili yapılan incelemelerde uzman görüşleri dikkate alındığında sözkonusu üç gezegenin dikey biçimde birbirleriyle hizalanabileceği Amerikalı astronom Phil Plait tarafından belirtilmiş. Plait üç gezegenin olası hizalanmasını şu şekilde modellemiş:

photo_3

Modelden görülebileceği gibi fotoğraftaki gibi bir hizalanma olası değil, gezegenlerin farklı parlaklığa sahip olacağına da dikkat çekilmiş.

Satürn, Venüs ve Merkür 2373 Senede Bir mi Hizalanıyor?

Agence France-Presse’in incelmesinde yer alan uzman görüşüne göre Merkür Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde, Venüs 225 günde, Satürn 29 yılda tamamlıyor. Bu bilgiler ışığında bu üç gezegeni aynı anda gökyüzünde yılda bir kere görebiliriz. İddiada bahsedilen gibi bir hizalanmanın 2373 senede bir gerçekleştiği bilgisi doğru değil.

İddiada kullanılan görselin doğru olup olmadığını kontrol edebilmenin bir diğer yolu da 3 Aralık 2012 günü gezegenlerin Gize Piramitleri’nin bulunduğu Kahire’den ne kadar görünür olduğunu kontrol etmek.

photo_4

Tablo incelendiğinde Merkür, Venüs ve Satürn’ün aynı anda görünür olmadığı anlaşılıyor.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram hesabı tarafından paylaşılan görselde 2373 senede bir görülebilecek şekilde Merkür, Venüs ve Satürn’ün 3 Aralık 2012 Gize Piramitleri üzerinde hizalandığı iddia edilmişti. İddiada kullanılan görsel üretilmiş. Astronomlar tarafından yapılan modellemelere göre de 3 Aralık 2012’de Kahire’de üç gezegenin görseldeki gibi sıralanması olası değil. Bunun yanında üç gezegen görseldeki gibi bir hizada olmasa da yılda bir kez gökyüzünde birlikte görülebiliyor.

Sonuç olarak;

Merkür, Venüs ve Satürn’ün 3 Aralık 2012 Gize Piramitleri üzerinde hizalandığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mart 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021