Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Ekrem İmamoğlu’nun “Kudüs İsrail’indir” kampanyasına desteğini açıkladığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 30 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer
DILEK SINMAZ
Yayın Tarihi: 10 Haziran 2020 Son Güncelleme: 6 Temmuz 2020

Ekrem İmamoğlu’nun “Kudüs İsrail’indir” kampanyasına desteğini açıkladığı iddiası

30 Mayıs 2020’de Osmanlı Ülkü Ocakları Facebook sayfası üzerinden “Ekrem İmamoğlu Kudüs İsrailindir kampanyası için Yahudilere maddi ve manevi olarak destek vereceğini açıkladı” ifadesi ile birlikte Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen bir görsel paylaşılmış. 5,9 bin paylaşım ve binlerce yorum alan görsele yapılan yorumlardan biri görselin orijinalinin eski ABD Başkanı George Bush ve Musevi hahamlarının 15 Nisan 2008’te Oval Ofis’teki görüntüleri olduğunu iddia etmişse de bir süre sonra bu yorumun silindiği görülmüş.

Görsel Ekrem İmamoğlu’na mı ait?

Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen görsel Google tersinden arama ile aratıldığında uygulama “George Bush ve yahudiler” başlığı altındaki haberlere ve görsellere yönlendiriyor.

Uygulamanın yönlendirdiği benzer Google görsellerine bakıldığında çıkan ilk görselin Ekrem İmamoğlu yerine George Bush’un olduğu bir fotoğraf olduğu görülüyor.

Google görsellerden ikincisi, Ortodoks Yahudi organizasyonu Chabad Lubavitch’in resmi internet sitesi olan chabad.org tarafından 15 Nisan 2008 tarihinde paylaşılmış. Paylaşım incelendiğinde George Bush ve dokuz Chabad Lubavitch temsilcisinin katılımıyla Oval Ofis’te gerçekleşen bir anma seremonisine ait olduğu görülüyor. Haberde iddaya kaynaklık eden fotoğrafın Beyaz Saray’da aynı kişilerle farklı bir açıdan çekilmiş versiyonunu da görmek mümkün.

Ekrem İmamoğlu’nun Kudüs İsrailindir kampanyası için Yahudilere maddi ve manevi olarak destek vereceğini açıkladığı iddiası doğru mu?

Osmanlı Ülkü Ocakları Facebook sayfası tarafından paylaşılan görselde Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen görselin yanı sıra Ekrem İmamoğlu’nun "Kudüs İsrailindir" kampanyası için Yahudilere maddi ve manevi destek vereceğini açıkladığı da iddia edilmiş. Yapılan araştırma sonucunda bu iddiayı doğrulayacak herhangi bir açıklama, haber ve kanıtın olmadığı görülüyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

30 Mayıs 2020’de Osmanlı Ülkü Ocakları Facebook sayfası tarafından paylaşılan ve Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen görselin orijinali Nisan 2008’de George Bush ve Chabad Lubavitch temsilcilerinin bulunduğu bir fotoğrafa ait.

Paylaşımda iddia edilen Ekrem İmamoğlu’nun Kudüs İsrailindir kampanyası için Yahudilere maddi ve manevi desteğini açıkladığına dair ise bir kanıt yok.

Sonuç olarak;

Ekrem İmamoğlu’nun Kudüs İsrail’indir kampanyasına desteğini açıkladığı iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Haziran 2020 Son Güncelleme:   6 Temmuz 2020