Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

BioNTech CEO’su Uğur Şahin COVID-19 aşısı olmadı.

Yanlış
Bu iddia 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    6 Dakika

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in COVID-19 Aşısı Olmadığı İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 25 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in COVID-19 aşısı olmadığı iddia edildi.

Yargıya gitmek için güzel bir delil olur mu? Kendi VURULMAMIŞ, güven vermiyor.

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin COVID-19 Aşısı Olmayı Reddettiği İddiası Doğru mu?

BioNTech, her kanser hastasının benzersiz olduğunu ve her hastanın tedavi şekillerinin bireyselleştirilmesi gerektiği anlayışıyla 2008 yılında Türk-Alman bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından Almanya’da kurudu. BioNTech çeşitli hastalıkların tedavisi için hastaya özgü bir yaklaşım ile aktif ilaçlar geliştiriyor. 2018 yılında domuz gribinin önlenmesi amacıyla mRNA tabanlı aşı geliştirilmesi için Pfizer ile iş birliği yaptı. 2019 yılında ise HIV ve tüberküloz aşı çalışmaları için Bill & Melinda Gates Vakfı ile anlaşma imzaladı. Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını için aşı çalışmaları yürüten BioNTech- Pfizer işbirliği ile üretilen COVID-19 aşısı 31 Aralık 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nden acil kullanım onayı alan ilk aşı oldu.

Prof. Dr. Uğur Türeci ile Deutsche Welle’nin 22 Aralık 2020 tarihinde verdiği röportajda neden COVID-19 aşısı olmadıkları soruldu. Prof. Şahin Almanya’daki yasal sürecin aşı olmasına izin vermediğini belirtti. Prof. Dr. Uğur Şahin şu ifadeleri kullandı:

      Şu anda yasal olarak aşı yaptırmama izin verilmiyor. Elbette bunu mümkün kılmayı düşüyoruz. İş arkadaşlarımızın ve partnerlerimizin aşı olması bizim için daha önemli. Bu yüzden hedefimiz 2021’de 1.3 milyardan fazla doz üretmek ve bu sadece 7/24 gerçekten herhangi bir kesinti olmadan çalışmaya devam edilebilirse yapılabilir. İş arkadaşlarımızı ve ekip üyelerimizi COVID-19 enfeksiyonundan koruduğumuzdan emin olmalıyız çünkü bu kesinti, gecikme ve aşı dozlarının boşa harcanması anlamına gelecektir. Bu nedenle bizi destekleyen işbirliği yaptığımız ortaklarımız ve ekip üyelerimize Avrupa’ya sunulan kontenjandan bağımsız olarak fazladan bir parti sunmayı düşüyoruz. Yüksek bir öncelik söz konusu olduğunu biliyorsunuz. Aşının öncelik listesinin dışına alınmasına izin verilmiyor. Ayrıca bir başka önemli nokta klinik araştırmalara katılmamıza bile izin verilmedi çünkü yasa gereği şirket çalışanlarına klinik denemelere dahil etmek mümkün değil. Bu gerçekten iyi bir durum. Şimdi tüm şirketlerimizin ve ekiplerimizin işlevselliğini sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz daha önemli bir sorunla başa çıkmak zorundayız. Bu nedenle buna ihtiyaç var. Bunun için yasal ve adil bir çözüm bulacağımızı düşünüyorum. (7:34)” 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn 27 Aralık 2020 tarihinde Alman hükümetinin aşı planını açıklamıştı. Plana göre aşılanacak üç öncelikli grup belirledi. Birinci grupta, 80 yaşın üzerindekiler, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ve yaşlılar, COVID-19 servislerinde çalışan sağlık çalışanları ve COVID-19 nedeniyle ölüm riski yüksek olanlar; ikinci grupta, 70 yaş ve üzeri, sağlık çalışanları, bakım hizmetlerinde çalışanlar ve kamu hastanelerine çalışanlar; üçüncü grupta 60 yaş ve üzeri, COVID-19 kaynaklı ciddi hastalıklara sebep olacak kronik rahatsızlıkları olanlar, ilk iki gruba dahil olmayan sağlık çalışanları, devlet çalışanları, öğretmenler ve perakende çalışanları bulunuyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin COVID-19 Aşısı Oldu mu?

19 Mart 2021 tarihinde Bild Live’da verdikleri mülakatta BioNTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin BioNTech çalışanlarıyla birlikte ilk doz aşıyı vurulduklarını dile getirmişler. Bu röportaj daha sonra Alman basını tarafından da haberleştirilmiş.

BioNTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin 14 Eylül 2021 tarihinde, Birleşik Krallık'ın önemli ve prestijli gazetelerinden biri olan The Times'la bir çevrimiçi toplantı gerçekleştirdi. Salgına ilişkin pek çok açıklamada bulunan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 2021 yılının ocak ayında COVID-19 aşısı olduklarını açıkladı. Enfeksiyon riski nedeniyle tüm çalışanlarının da COVID-19 aşısı olduklarını açıkladı.  

The Times: We developed the Pfizer vaccine, but we're still worried about Covid (14 Eylül 2021)
The Times: We developed the Pfizer vaccine, but we're still worried about Covid (14 Eylül 2021)

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, 11 Aralık 2021 tarihinde Linkedin hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Sosyal medyada sözde aşı olmadığıma dair yanlış bilgiler var. Eşim ve ben BioNTech- Pfizer aşısından 3 doz aldık. Birkaç aydır arkadaşlarım bu yanlış söylentileri yalanlamam için fotoğraf paylaşmam gerektiğini ifade ediyorlar. Şimdiye kadar, aşı olma konusunun benimle ilgili olmamasına inandığım için bunu yapmayı reddetmiştim. Ancak şeffaflığa katkıda bulunup veri, olgu ve iç görü sağlamasına gerektiğine inandığım için paylaşıyorum." ifadelerine yer verdi ve aşı olduğu fotoğrafı paylaştı

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in COVID-19 aşısı olmadığı iddia edilmişti. Prof. Şahin 22 Aralık 2020 tarihinde DW’ye verdiği röportajda Almanya'da yürürlükte olan yasaya göre aşı önceliği bulunan grupta yer almaması nedeniyle COVID-19 aşısı olmasına izin verilmediğini ve BioNTech çalışanlarının da bu nedenle aşı olamadıklarını belirtmiş. BioNTech çalışanlarının da COVID-19 aşısı olmasının yasak olduğunu belirten Şahin aşı üretiminde sıkıntı olmaması için yasal ve adil bir çözüm üretileceğini bildirmiş. 19 Mart 2021’de verdiği mülakatta ise BioNTech çalışanları ile birlikte aşılandığını belirtmiş. 14 Eylül 2021 tarihinde The Times ile yaptıkları çevrimiçi görüşmede Ocak 2021'de tüm çalışanları ile birlikte COVID-19 aşısı olduklarını açıkladı. 

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, BioNTech CEO'su Uğur Şahin'in COVID-19 aşısı olmadığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Haziran 2021 Son Güncelleme:   16 Aralık 2021