Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bill Gates Covid-19 aşılarının iyi çalışmadığını kabul etti.

Yanlış
Bu iddia 11 Kasım 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Bill Gates’in Covid-19 Aşılarının İyi Çalışmadığını Kabul Ettiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 11 Kasım 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Bill Gates’in Covid-19 aşılarının iyi çalışmadığını kabul ettiği iddia edildi. Paylaşım, birçok ülkede ve sosyal medya platformunda yayılmaya devam ediyor ve daha önce Reuters tarafından da ele alınmış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Bill Gates, Pfizer ve Moderna mRNA aşılarının yeterince iyi çalışmadığını kabul etti. Bill, 4. güçlendiriciden sonra, oyunu devam ettirmek için yeni nesil aşılara odaklanacaklarının sinyallerini veriyor.

Bill Gates, Covid-19 Aşılarının Yeterince İyi Çalışmadığını Dile Getirdi mi?

İddialarda paylaşılan video, İngiltere merkezli bir düşünce kuruluşu olan Policy Exchange’in gerçekleştirdiği bir röportajda Bill Gates ve İngiltere Sağlık ve Sosyal Hizmetler Komite Başkanı Jeremy Hunt arasında geçen diyalogtan bir kesit. 5 Kasım 2021’de yayınlanan röportajda; Covid-19, dış ülkelere yapılan yardımlar ve iklim krizi dahil olmak üzere birçok konuya değinilmiş.

Hunt, bahsedilen röportaj sırasında, Bill Gates’e Ebola salgınından sonra 2015’te TED Talks’ta gerçekleştirdiği “Bir Sonraki Salgın? Hazır Değiliz” başlıklı konuşmayı hatırlatarak, Covid-19 sonrası gelişebilecek bir pandemiye nasıl hazır olunacağı ile ilgili bir soru yöneltiyor. Gates’in röportajın 27. dakikasından itibaren yanıtladığı soru, iddialarda bağlamdan koparılarak paylaşılan bölümü oluşturuyor.

Bill Gates’in yanıtı şöyle; 

“Yaşananların araştırma ve geliştirme bütçelerinin bugün sahip olmadığımız şeylere odaklanmasına yol açmasını beklerdim. Bulaşmayı önleyen aşılara sahip değiliz. Sağlığa iyi gelen aşılara sahibiz, ama bunlar bulaşmayı yalnızca hafif olarak önlüyor. Yani, aşılar yapmak için yeni bir yönteme ihtiyacımız var.”

Pandemi sürecinde oldukça hızlı bir şekilde geliştirilen mRNA teknolojisine sahip Covid-19 aşıları, salgın sürecinin ikinci yılında dünya genelinde aşılama ile milyonlarca insanın hayatının kurtulmasını, hastanelerdeki yoğunluk oranı ve baskının azalmasını ve sosyal kısıtlamaların hafifletilebilmesini sağladı. mRNA aşılarının hastalığın ciddi seyrini azaltmada etkisi devam ederken, virüsün mutasyona uğrayarak kısa bir süre içinde baskın hâle gelen Delta varyantını oluşturması ve yeni vakalar, bu varyanta karşı aşıların bulaştırıcılığı engellemede o kadar da etkin olmadığını ortaya koydu. Bunun yanında güçlendirici dozlar ile aşılama sağlanırsa koruyuculuk ve hastalığı önleyicilik devam ediyor.

Önümüzdeki süreçte aşıların yeni varyantlara veya olası yeni virüslere karşı etkinliğinin korunması için yürütülen çalışmalar Bill Gates’in bu röportajda da belirttiği gibi, daha uzun süren bağışıklık kazanımları sağlamanın yollarını arıyor.

İddia YANLIŞ.

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Bill Gates’in Covid-19 aşılarının iyi çalışmadığını kabul ettiği iddia edilmişti. Bill Gates ve İngiltere Sağlık ve Sosyal Hizmetler Komite Başkanı Jeremy Hunt arasında geçen 5 Kasım 2021’de yayınlanmış bir röportaja ait diyaloglar, iddialarda bağlamından koparılarak paylaşılıyor. Paylaşılan kesitte Bill Gates, mRNA aşılarının iyi çalışmadığından bahsetmiyor. Bir sonraki olası pandemi için ne yapılması gerektiğine dair bir soruyu yanıtlayan Gates, aşıların hastalıktan korumadaki kuvvetinin yanında bulaşıcılığa dair etkinliğinin az olmasından ötürü, elimizde olmayan araçlara, örneğin bulaşı da önleyen aşılara yatırım yapılmasını beklediğini anlatmış.

Sonuç olarak;

Bill Gates'in Covid-19 aşılarının iyi çalışmadığını kabul ettiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Kasım 2021