Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bir gazetede “Kızlara Uyarı” başlığı altında yazılanlar Aziz Sancar’ın ifadeleridir.

Yanlış
Bu iddia 4 Ekim 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Aziz Sancar'ın "Kızlara Uyarı" Başlığı Altında Düşüncelerini Belirttiği İddiası

Bir Instagram hesabı tarafından 4 Ekim 2021 tarihinde paylaşılan gazete küpüründe “Kızlara Uyarı” başlığı altında yazılanların bilim insanı Aziz Sancar’ın ifadeleri olduğu iddia edildi. Paylaşım 3,4 milyon görüntüleme alırken 107 bine yakın da beğeni toplamış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Aziz Sancar’dan kızlara uyarı… Kızlar okuyun. Okumazsanız, kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız.” ve “Türk ulusunun en büyük yanlışı, Arap kültürünü din zannetmesidir.

 İddia daha önce Malumatfuruş tarafından da analiz edilmiş.

Aziz Sancar’ın Gazetedeki Gibi İfadeleri Bulunuyor mu?

Söz konusu paylaşımda bir gazete küpürünün fotoğrafı yer alıyor. Bilim insanı Aziz Sancar'ın söylediği iddia edilen bu sözler 30 Eylül 2021 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan Yalçın Bayer’in köşesinde yer almış.

Paylaşımdaki sözler, Aziz Sancar adı altında paylaşım yapan parodi hesaplarının birinde 19 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılmış. Kullanıcı adı“drazizsancar” olan Twitter profili şu anda askıya alınmış olarak gözüküyor.


Fakat, ilgili paylaşımın bu hesaptan da yapıldığını internet arşivlerinden rahatlıkla görmek mümkün.

drazizsancar” isimli hesabın profili incelendiğinde hesapta ‘’Parody & FAN Account’’ yazdığı görülüyor. Hesap şu an kapalı olsa da Doğruluk Payı, aynı hesaptan yapılan farklı bir paylaşımı daha önce incelemiş, hesabın Aziz Sancar ismiyle açılmış olsa da kendisine ait olmadığını içeriklerinde yer vermişti.


Yukarıda sözü geçen hesaptaki paylaşımın ardından neredeyse bir sene sonra yine Aziz Sancar adı altında “AzizSancarTC ” isimli bir başka parodi hesaptan da bu içerik paylaşılmış. Fakat bu hesabın da parodi olduğu, resmi bir hesap olmadığı yer alan bilgiler arasında.


Aziz Sancar’ın resmi, onaylanmış Twitter hesabının isminin "AzizGwenSancarolduğu görülüyor. Bu hesaptan yapılan paylaşımlar arasında iddia edildiği gibi bir ifade bulunmuyor.


İddia YANLIŞ

Bir Instagram hesabı tarafından paylaşılan gazete küpüründe “Kızlara Uyarı” başlığı altında yazılanlar Aziz Sancar’ın ifadeleri olduğu iddia edilmişti. Aziz Sancar'ın söylediği iddia edilen bu sözlerin fotoğrafı 30 Eylül 2021 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan bir köşe yazısından alınmış. Kullanıcı adı“drazizsancar” olan bu Twitter profili bir parodi hesap. Aziz Sancar’ın ismini kullanarak birçok paylaşımda bulunan ve oldukça yüksek takipçiye ulaşan birçok hesap bulunuyor. Paylaşımdaki hesabın dışında ayrıca“AzizSancarTC” isimli bir başka parodi hesaptan da bu içerik paylaşılmış. Fakat bu hesabın da parodi olduğu resmi bir hesap olmadığı yer alan bilgiler arasında. Aziz Sancar’ın resmi, onaylanmış hesabının ismi “AzizGwenSancar” olduğu biliniyor. Bu hesaptan yapılan paylaşımlar arasında iddia edildiği gibi bir ifade bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Bir gazetede “Kızlara Uyarı” başlığı altında yazılanların Aziz Sancar’ın ifadeleri olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Ekim 2021 Son Güncelleme:   25 Ekim 2021