Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    4 Dakika

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Dünyanın En Uzunu mu?

Yapımı uzun süredir devam eden ve kamuoyunda hem ismi, hem de doğaya etkileri ile oldukça çok tartışılan, İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü "Yavuz Sultan Selim Köprüsü" 26 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katılımı ile açılıyor. Bu açılış öncesinde hem İstanbul halkını bilgilendirmek, hem de açılışa davet etmek amacıyla bir reklam filmi hazırlandı.

Yarın 16:00'da Garipçe'deki törenle açılışı yapılacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün reklam filmi yayınlandı.https://t.co/iTtYV8xb4Z

— 140journos (@140journos) August 25, 2016

Reklam filminde dikkat çeken noktalardan bir tanesi ise, kadın oyunculardan birinin "Daha ne özellikleri var... Dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü bu." ifadesini kullanarak köprüyü arabadaki diğer arkadaşına tanıtması.

İlk örnekleri 19. yüzyılda görülmeye başlanan asma köprüler, bu tarihten sonra oldukça sık şekilde tüm dünyada görülmeye başlandı. Örneğin İstanbul Boğazı'nın diğer iki köprüsü de, yapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanan Osman Gazi Köprüsü de asma köprü örnekleridir. Yavuz Sultan Selim köprüsü de bu kategori içinde önemli bir yere sahip olacak kuşkusuz. Ancak reklam filminde belirtilen "dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü" olduğu iddiası doğru mu?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş asma köprüleri arasında yer aldığı bir gerçek, ancak en geniş asma köprü değil. Örneğin San Fransisco-Oakland Bay Köprüsü 79 metre genişliğe sahip. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise, "üzerinden raylı sistem geçen en geniş asma köprü" ünvanına sahip olabilir. Hatta üçüncü köprü, 322 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek asma köprüsü ve 1.875 metrelik toplam uzunluğu ile "üzerinden raylı sistem geçen dünyanın en uzun asma köprüsü" aynı zamanda.

Ancak, 1.875 metrelik toplam uzunluğu ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü, reklamda ifade edildiği gibi dünyanın en uzun asma köprüsü değil. Bu ünvan, yapımı 1998 yılında tamamlanmış ve Japonya'da bulunan Akashi Kaikyō Köprüsü'nün elinde. Bu köprünün toplam uzunluğu tam 3.911 metre.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Dünyanın En Uzunu mu? 1

26 Ağustos 2016 tarihinde açılışı yapılacak Yavuz Sultan Selim köprüsü, 1.875 metrelik toplam uzunluğu ile "dünyanın en uzun asma köprüleri" kategorisinde 2.682 metrelik Osman Gazi Köprüsü'nün bile gerisinde kalıyor. Dolayısıyla, üçüncü köprü için hazırlanan bu reklam filminde "dünyanın en geniş ve en uzun asma köprüsü" ifadesi yerine "dünyanın, üzerinden raylı sistem geçen, en geniş ve en yüksek asma köprüsü" ifadesi kullanılmalıydı. Şu anki haliyle reklam filmindeki bilgilerde ciddi bir yanlış yönlendirme bulunuyor.​


Kaynaklar

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Boyutları
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Toplam Uzunluğu
Osman Gazi Köprüsü Toplam Uzunluğu
Akashi Kaikyō Köprüsü Bilgileri
San Fransisco-Oakland Bay Köprüsü Bilgileri
Dünyanın En Uzun Asma Köprüleri Derlemesi
Asma Köprüler

Yayın Tarihi:   25 Ağustos 2016