Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEM OLMUŞ BİR KONU
Okuma Süresi    6 Dakika
Konu : Eğitim

Üniversite Seçiminde Hangi Okullar Tercih Edilmeli?

Uzaktan eğitimin hâkim olduğu 2020-2021 eğitim öğretim yılında, üniversiteler ve öğrenciler zorlu bir süreçten geçti. Birçok kurum erişilebilir uzaktan eğitim sistemini oturtmada sıkıntılar yaşadı. 26 Haziran’da başlayan YKS maratonu da bu zorlu senenin ardından sona erdi, sınav sonuçları açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), pandemi sürecinde öğrencilerin sıkıntı yaşamalarından ötürü 2020’de 180 olan baraj puanını 170 puana çekildiğini açıklamıştı. Baraj düşürme durumu 2021’de de gerçekleşti. 10 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS tercih sürecinde ilave bir ek yerleştirme yapılacağını ve bu ek yerleştirmede baraj puanının TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacağını açıkladı. Adaylar tercih haklarını 5-20 Ağustos tarihleri aralığında kullanacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılında 73’ü vakıf üniversitesi, 4’ü vakıf meslek yüksekokulu ve 127’si devlet üniversitesi olmak üzere toplamda 204 üniversite faaliyet gösterdi.

Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi’nin derlediği istatistiklere göre 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında 7 milyon 595 bin 918 öğrenci devlet üniversitesinde öğrenim görürken, 645 bin 79 öğrenci de vakıf üniversitelerinde ve vakıf meslek yüksekokullarında öğrenim gördü.

2020-2021 yılında yaklaşık 4,5 milyondan fazla öğrenci lisans eğitimi aldı. Açık öğretimde ve devlet üniversitelerinde lisans eğitimi alan öğrenci sayısı aynı dönemde 2 milyon 202 bin 163 oldu.

Anadolu Üniversitesi 3,5 Milyondan Fazla Öğrenciye Sahip

2020-2021 döneminde en fazla üniversite öğrencisine sahip yükseköğretim kurumu 3 milyon 537 bin 810 öğrencisi ile Anadolu Üniversitesi oldu. Eskişehir’deki üniversitenin 3 milyon 467 bin 62 öğrencisi açık öğretim görüyor. Anadolu Üniversitesi'ni toplamda 543 bin 156 öğrencisi ile İstanbul Üniversitesi takip ediyor. En çok öğrenciye sahip okullar listesinde üçüncü sırada yer alan üniversite 494 bin 957 öğrencisi ile Erzurum Atatürk Üniversitesi. Listedeki ilk 3 üniversitenin de açık öğretim fakülteleri bulunuyor.

Vakıf Üniversiteleri Arasında En Çok Öğrenciye Sahip Üniversite İstanbul Aydın Üniversitesi

YÖK’ün yayınladığı Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Raporu'na göre toplamda 37 bin 392 öğrencisi ile İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye’de en fazla öğrenciye sahip vakıf üniversitesi. İstanbul Medipol Üniversitesi, 22 bin 958 lisans öğrencisi ile Türkiye’deki vakıf üniversiteleri içinde en fazla lisans öğrencisi bulunduran üniversite konumunda.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğrencilerinin %20’den Fazlası Yabancı Uyruklu Öğrencilerden Oluşuyor

İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi’nin 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibarıyla toplamda 26 bin 965 öğrencisi bulunuyor. YÖK’ün derlediği aynı rapora göre de bu öğrencilerin %20,5’i yabancı uyruklu. Listede üçüncü sırada yer alan Altınbaş Üniversitesi’nin yabancı uyruklu öğrencilerinin toplam öğrenci içerisindeki oranı %44,1. Bu oranla listenin başında yer almamasının sebebi ise üniversitenin 11 bin 679 öğrenciye sahip olması.

Abdullah Gül Üniversitesi Devlet Üniversiteleri ve Genel Memnuniyet Sıralamasında İlk Sırada

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması, Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin, üniversitelerden memnun olma düzeyini ve uzaktan eğitimde yaşanan sıkıntıları ortaya koyan araştırma sonuçlarını yayımladı.

TÜMA; üniversiteleri öğrenme deneyiminin tatminkârlığı, uzaktan eğitim altyapısı, akademik destek ve ilgi, öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği, kişisel gelişim ve kariyer desteği, kurumun yönetiminden ve işleyişinden memnuniyet olmak üzere 6 kategoride değerlendirdi. Bu kriterlere göre Devlet Üniversiteleri Genel Memnuniyet Sıralaması’nda A+ alan tek üniversite 2010 yılında kurulan Abdullah Gül Üniversitesi oldu. Memnuniyet anketinde AGÜ’yü Gebze Teknik Üniversitesi takip etti.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Vakıf Üniversiteleri Genel Memnuniyet Sıralamasında İlk Sırada

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın yayımladığı raporda vakıf üniversitelerinin de genel memnuniyet sıralaması yer alıyor. Buna göre 1984’te Ankara’da kurulan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, 531 olan genel memnuniyet puanı ve A+ düzeyi ile ilk sırada kendine yer buluyor. Bilkent’i Koç ve Özyeğin Üniversitesi takip ediyor.

Üniversitelerin Genel Memnuniyet Sıralaması’nda İlk 10’da 2 Devlet Üniversitesi Bulunuyor

Vakıf ve devlet üniversitelerinin karma şekilde yer aldığı sıralamada ise ilk 10’da 2 devlet üniversitesi yer alıyor. Bunlar Abdullah Gül Üniversitesi ve 1992 yılında kurulan Gebze Teknik Üniversitesi.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, En Fazla Ar-Ge ve Kütüphane Harcaması Yapan Vakıf Üniversitesi

Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, YÖK’ün yayımladığı Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Raporuna göre en fazla AR-GE harcaması yapan vakıf üniversitesi konumuda. Sabancı, Koç ve İstanbul Medipol Üniversitesi, Bilkent’i takip eden okullar arasında.

Vakıf üniversitelerinin kütüphane harcamalarına bakıldığında ilk sırada yeniden İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi görülüyor. İkinci sırada ise Türkiye’nin vakıf üniversiteleri arasında en fazla öğrencisini bulunduran İstanbul Aydın Üniversitesi yer alıyor. Kütüphane harcamalarının en fazla olduğu ilk 10 üniversitenin 9’u İstanbul’da yer alıyor.

Bu da ilginizi çekebilir: LGS Yerleştirme Raporu Üzerine

Maltepe Üniversitesi, Reklam ve Tanıtıma En Fazla Harcama Yapan Vakıf Üniversitesi Oldu

Aynı raporda yer alan reklam ve tanıtıma en fazla harcama yapan üniversitelerin sıralamasında ilk 10’da yer alan üniversitelerin başında Maltepe Üniversitesi yer alıyor. 1997 yılında kurulan ve üniversitenin 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibarıyla 23 bin 872 öğrencisi bulunuyor.

Koç Üniversitesi 2020-2021 URAP Genel Sıralaması’nda Türkiye’de Puanı En Yüksek Vakıf Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", 2010 yılından beri üniversitelerin performanslarını değerlendiriyor. 

Bu değerlendirme 5 kriter çerçevesinde yapılıyor. Puan aralığı; endeksli yayın sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrencisi sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısına göre hesaplanıyor. Buna göre, vakıf üniversiteleri arasında Koç Üniversitesi 700-749 aralığında seyreden puanı ile ilk sırada yer alıyor. 736 puan alan Koç Üniversitesi’ni  İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi takip ediyor.

Hacettepe Üniversitesi 2020-2021 URAP Genel Sıralaması’nda Türkiye’de Puanı En Yüksek Devlet Üniversitesi

Değerlendirilen 5 kriter çerçevesine göre 793,17 puan ile URAP 2020-2021 genel sıralamasında Hacettepe Üniversitesi ilk sırada yer alıyor. Ankara'daki üniversiteyi ODTÜ ve İTÜ takip ediyor. Sıralamada yer alan ilk 10 üniversitenin 5'i teknik üniversite.

Yayın Tarihi:   12 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   17 Ağustos 2021