Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Türkiye Ne Kadar Çalışıyor, Ne Kadar Tatil Yapıyor?

15 Ağustos 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu seneki Kurban Bayramı tatili iç piyasayı ve turizmi canlandıracağı öngörülerek 10 güne çıkarıldı. Böylece geçtiğimiz yıldan itibaren, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yaşandığı günün de Demokrasi ve Milli Birlik günü olarak resmi tatil sayılmaya başlanmasıyla, bu sene Türkiye’de yıllık resmi tatil günü sayısı 16’ya çıkmış oldu.

Peki diğer ülkelerde bu yıl ne kadar dini ve milli bayram tatili var ve Türkiye bu sıralamada ne durumda?

Bazı ülkelerde bölgeler arası resmi tatillerde farklılık gözlenebiliyor. Örneğin Birleşik Krallık’ta sadece İrlanda ve İskoçya’da yerel olarak kutlanılan bayramlar bulunduğundan dolayı, listed yazandan daha fazla resmi tatil bulunuyor. Almanya’da da eyaletler arasında ve yine İspanya’nın Katalonya bölgesinde benzer bir durum söz konusu. Bölgesel farklılıkların bulunduğu ülkelerde, daha doğru bir karşılaştırmanın yapılabilmesi için tüm ülke genelinde resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli bayram sayısını baz aldık. Tablodan bu sene, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin çoğundan daha fazla resmi tatil yaptığı görülebilir.

Daha Çok Tatil Yapıyoruz ama Daha Uzun Çalışıyoruz

Türkiye, en çok tatil yapan ülkelerden biri ünvanının yanında, OECD ülkeleri arasında haftalık bazda en fazla çalışma saatlerine sahip ülke konumunda da bulunuyor.

OECD’nin “Haftalık Asıl İşte Çalışma Saatleri” raporuna göre, Türkiye haftada ortalama 47,9 saatlik çalışmayla birinci sırada. Listede Türkiye’yi Kolombiya ve Meksika takip ediyor. OECD ülkelerinin ortalama haftalık çalışma saati ise 36,8. Aynı rapora göre, OECD içinde en az çalışma saatlerine sahip ülke 29,1 saat ile Hollanda.

MUTLAKA İZLEYİN:

Yaz Saati Tasarruf Sağladı mı?