Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Ekonomi

2021'de Benzin Fiyatları Nasıl Değişti?

 Bu içerik Doğruluk Payı editörleri tarafından akaryakıt ve benzin fiyatlarının değişimine göre güncellenmektedir.

16 Ekim tarihinde benzine gelen son zam ile birlikte akaryakıt istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştu. Türk Lirasının dolar karşısındaki performansı sonucu 2021 yılında akaryakıt fiyatlarındaki artış, kamuoyunun dikkatini çekmeye devam ediyor. Enerji ve Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın açıklamaları neticesinde benzinde 2021 Temmuz ayından bu yana 3 kez litre başına fiyat indirimi, 7 kez ise litre başına fiyat artışı açıklandı.

Peki Türkiye’de son üç ayda benzinin fiyatı ne kadar arttı? Ortalama bir sürücü, gelirinin ne kadarını akaryakıta harcıyor? Türkiye akaryakıt pahalılığında dünyada kaçıncı sırada? İçeriğimizde işte bu sorulara yanıt aradık.

Benzin Fiyatı Üç Ayda %2,30 Artış Gösterdi

Global Petrol Prices sitesinden derlenen veriye göre; 5 Temmuz 2021’den bu yana Türkiye’de benzinin litre fiyatı 18 kuruş arttı. Bu artış %2,3’lük bir orana tekabül ediyor. 5 Temmuz 2021'de litresi 7,82 TL olan benzinin fiyatı, 16 Ekim 2021'de de yapılan zam ile birlikte 8 TL oldu. Bununla birlikte 18 Ekim 2021 tarihi itibarıyla dünyada benzinin ortalama litre fiyatı 1,63 $ iken, Türkiye’de ise 0,85 $ seviyesindeydi.

Yine Global Petrol Prices verilerine göre, 18 Ekim itibarıyla 42 Avrupa ülkesi arasında en ucuz benzin satılan 3. ülke Türkiye oldu. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de  TL'nin dolara karşı yaşamış olduğu değer kaybı. Global Petrol Price'ın verilerine göre, Avrupa ülkeleri arasında Rusya ve Belarus benzini daha ucuza tüketicilere satıyor. Benzinin litre başına en pahalı olduğu ülkeler ise 2,24 $ ile Hollanda ve 2,24 $ ile Norveç.

Satın Alma Gücü Açısından Benzinin En Pahalı Olduğu Ülkeler İçerisinde Türkiye Nerede?

Benzinin dolar bazlı güncel fiyatı yerine alım gücüne bakıldığında ise durumun daha farklı olduğu görülüyor. 2020 yılının ikinci yarısında Bloomberg, “depoyu doldurmanın gerçek bedeli” temalı 61 ülkede vatandaşların satın alma gücüne göre dünyada benzinin gerçek fiyatını araştırdığı bir çalışma gerçekleştirmişti. Araştırmada Türkiye, akaryakıt üzerinde en çok gelir vergisi uygulayan ülkelerden birisi olarak tanımlanıyor. Çalışma, 2020'nin 2. çeyreğinde Türkiye’de günlük ortalama gelirin 20,57 $ olduğunu ve bu durumda bir litre benzin alabilmek için günlük gelirin %4,41’ine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Çalışmaya konu olan 61 ülke arasında satın alma gücü açısından bakıldığında Türkiye 53’üncü sırada. Bu da demek oluyor ki Türkiye 61 ülke arasından 1 litre benzin alabilmek için günlük gelirinden en fazla paya ihtiyaç duyan 9. ülke.

Asgari Ücretle Kaç Litre Benzin Alınabiliyor?

Türkiye’de asgari ücretle çalışan kişi sayısına dair resmi bir veri olmamakla birlikte Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DİSK-AR) 2020 yılında yayınladığı rapora göre, Türkiye’de yaklaşık 14 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. 2021 yılında asgari ücret ise brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş. 16 Ekim’de yapılan zam sonrasında benzinin litresinin 7,95 liraya çıktığı ele alınarak yapılan hesaplamada net asgari ücretin tamamıyla 355 litre benzin alındığı görülüyor. Ortalama bir araç deposunun 45 ile 50 litre arasında olduğu düşünüldüğünde ise asgari ücret, bir aracın deposunu yaklaşık yedi defa doldurabiliyor.

Yayın Tarihi:   9 Kasım 2017 Son Güncelleme:   21 Ekim 2021