Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Benzin Zamları Hız Kesmiyor

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’ndan (PÜİS) yapılan açıklamayla, 8 Kasım 2017 itibariyle benzinin litre fiyatına 13 kuruş daha zam yapıldı. Böylelikle akaryakıt fiyatlarına on gün içinde ikinci kez zam gelmiş oldu.

Peki Türkiye’de son üç ayda benzinin fiyatı ne kadar arttı? Ortalama bir sürücü, gelirinin ne kadarını akaryakıta harcıyor? Türkiye akaryakıt pahalılığında dünyada kaçıncı sırada? İçeriğimizde işte bu sorulara yanıt aradık.

Benzin Fiyatı Üç Ayda %10 Artış Gösterdi

Global Petrol Prices sitesinden derlediğimiz veriye göre; 31 Temmuz 2017’den bu yana Türkiye’de benzinin litre fiyatı 54 kuruş arttı. Bu artış %10,5’lik bir orana tekabül ediyor. 31 Temmuz’da litresi 5,1 Türk Lirası olan benzinin fiyatı, 8 Kasım’daki 13 kuruşluk zam ile birlikte 5,64 Türk Lirası oldu. 6 Kasım tarihi itibariyle dünyada benzinin ortalama litre fiyatı 1,08 ABD Doları iken Türkiye’de ise 1,43 ABD Doları seviyesindeydi.

Türkiye’de ve Dünyada Akaryakıt Fiyatları 1

Yine Global Petrol Prices verilerine göre, 6 Kasım itibariyle 42 Avrupa ülkesi arasında en pahalı benzin satılan 22’inci ülke Türkiye oldu. Lüksemburg, Avusturya ve İspanya gibi GSYH’si Türkiye’nin üzerinde olan bazı Avrupa ülkelerinde benzin Türkiye’dekinden daha ucuz bir fiyata satılıyor.

Türkiye’de ve Dünyada Akaryakıt Fiyatları 2

Satın Alma Gücü Açısından Benzinin En Pahalı Olduğu Ülkelerden Birisi Türkiye

Ancak benzinin dolar bazlı güncel fiyatı yerine alım gücüne baktığımızda durum biraz farklılaşıyor. Bloomberg’ün, “depoyu doldurmanın gerçek bedeli” temalı çalışması 61 ülkede vatandaşların satın alma gücüne göre dünyada benzinin gerçek fiyatını araştırıyor. Kaynak, Türkiye’yi akaryakıt üzerinde en çok gelir vergisi uygulayan ülkelerden birisi olarak tanımlıyor. Çalışma, Türkiye’de günlük ortalama gelirin 29,02 dolar olduğunu ve bu durumda bir litre benzin alabilmek için günlük gelirin %5,15’ine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Çalışmaya konu olan 61 ülke arasında satın alma gücü açısından bakıldığında Türkiye 52’inci sırada yer alıyor.

Türkiye’de ve Dünyada Akaryakıt Fiyatları 3

Yayın Tarihi:   9 Kasım 2017