Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Türkiye’de İnternet Erişimi ve Kullanımı Ne Durumda?

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Ocak 2020 itibarıyla tüm dünyaya sıçrayan yeni tip koronavirüs, günlük hayatın işleyişini ve rutinlerini de büyük ölçüde etkiledi. Çoğu ülkede uzaktan eğitime geçilirken ulusal ve uluslararası toplantılar dahil birçok görüşme, internet ortamına taşındı. Peki, neredeyse tüm iletişimin online platformlar aracılığıyla yürütüldüğü bugünlerde, Türkiye’de herkes yeterli internet erişimine sahip mi?

TÜİK her yıl ağustos ayında, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması kapsamında internet kullanım verilerini paylaşıyor. Araştırmada yer alan bireyler, 16-74 yaş aralığında bulunuyor. TÜİK’in açıkladığı en güncel veriler, Ağustos 2019’a ait.

Hanelerde İnternet Erişimi 2019’da %88,3’e Yükseldi

TÜİK’in verilerine göre hanelerde internet erişimi düzenli olarak artıyor. 2010’ların başında hanelerin yaklaşık %42’si internete erişebilirken bu oran, 2017 itibarıyla %80’i aşmış durumda. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl Türkiye’de evlerin %88,3’ünde internet erişimi mevcuttu.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

Bununla birlikte TÜİK’in verileri ışığında internet erişimini bölge bazında incelemek de mümkün. Buna göre 2019’da internete en çok erişebilen bölge %95,6 ile İstanbul oldu. Neredeyse tüm bölgelerde internete erişim oranı %80’nin üzerindeyken Batı Marmara’da bu oran, %79,7 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

İnternete erişimin yanı sıra TÜİK, internet kullanım verilerini de paylaşıyor. İnternete erişim arttıkça internet kullanım oranının da arttığını görüyoruz. Bununla birlikte grafikte de görülebileceği üzere internet kullanımı erkekler arasında çok daha yaygın durumda. 2019 yılında Türkiye’de erkeklerin %81,8’i internet kullanıcısı iken kadınlarda bu oran %68,9 idi. Geçtiğimiz yıl genel internet kullanım oranı ise %75,3 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

Bunun yanı sıra yine bölge bazında incelendiğinde, internet kullanım oranlarının bölgeden bölgeye ciddi bir şekilde değişkenlik gösterdiği fark ediliyor. TÜİK’in verilerine göre internet kullanımı, %86,6 ile en çok İstanbul’da yaygınken internet kullanım oranı en düşük bölge, %58,4 ile Güneydoğu Anadolu bölgesi.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

Bunun haricinde TÜİK, araştırmanın son üç ayını baz alarak iş durumuna göre internet kullanım verilerini de paylaşıyor. Bu verilere göre 2019 yılında internet kullanım oranı en yüksek kesim, öğrenciler idi. Bununla birlikte işsizler arasında internet kullanım oranı %85,9 iken ücretsiz aile işçileri arasında bu oran %49,6 olarak gerçekleşti.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

Türkiye’de İnternet En Çok Mesajlaşmak İçin Kullanılıyor

Öte yandan Türkiye’de bireylerin interneti kullanma amaçlarında ilk sırada %93,9 ile mesajlaşma geliyor. Sesli ya da görüntülü görüşmek için interneti kullananların oranı %82,7 iken sosyal medya için interneti kullananların oranı %81,4. Bunların yanı sıra, Türkiye’de internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu; müzik dinlemek, haber okumak ya da hastalık ve yaralanma gibi sağlığa ilişkin konularda bilgi edinmek için interneti kullanıyor.

TÜİK: Kaynak
TÜİK: Kaynak

Son olarak internet üzerinden yapılan mal ve hizmet satın alımlarına bakıldığında, burada da yıllar içinde bir artış yaşandığı fark ediliyor. Grafikte de görülebileceği üzere internet üzerinden yapılan alışverişler, kadınlara göre erkekler arasında daha yaygın. Bu doğrultuda 2019’da kadınların %29,9’u interneti alışveriş için kullanırken erkeklerde bu oran, %38,3 olarak gerçekleşti. Genel olarak internet üzerinden yapılan alışveriş oranı ise %34,1’e yükseldi.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK

En çok hangi ürün ve hizmetlerin internet üzerinden alımının yapıldığına baktığımızdaysa giyim ve spor malzemelerinin ilk sırada geldiğini görüyoruz. Bununla birlikte seyahat harcamaları ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca gıda, ev eşyası, elektronik aletler ile kitap, dergi ve gazeteler de internet alışverişlerinde en çok tercih edilen ürün ve hizmetler arasında.

Kaynak: TÜİK
Kaynak: TÜİK
Yayın Tarihi:   17 Nisan 2020 Son Güncelleme:   12 Ekim 2020