Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi , Enerji

Binek Araç Sayısında Çok Gerilerdeyiz

Dövizin ani yükselişinin fiyatlara yansımasıyla birlikte Türkiye otomotiv sektöründe satışlar önemli ölçüde azaldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verileri, otomobil ve hafif ticari araç satışlarının Ağustos 2018’de bir önceki yıla göre %53 düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor. Yüksek vergiler nedeniyle otomobil sahibi olmanın birçok Avrupa ülkesine göre daha masraflı olduğu Türkiye’de, binek araç sahipliği oranını ve kişi başına düşen yakıt tüketimini diğer ülkelerle karşılaştırarak inceledik.

Kişi Başına Düşen Binek Araç Sayısı En Az Türkiye’de

AB genelinde her 1.000 kişiye düşen binek araç sayısı 2016 itibariyle 505 seviyesindeydi. Binek araç sahipliği konusunda en yüksek orana sahip olan ülkeler; Lüksemburg, İtalya ve Malta olurken araç sahipliğinin en az olduğu ülkeler Litvanya, Macaristan ve Romanya oldu. Bin kişiye düşen binek araç sayısının 142 olduğu Türkiye ise bu ülkelerin dahi çok gerisinde kalıyor.

Kişi Başına Benzin Tüketimi 100 ml’den Az

Kişi başına düşen binek araç sayısının düşük olduğu Türkiye’de doğal olarak tüketilen yakıt miktarı da düşük bir seviyede bulunuyor. Bu alanda binek araç sahipliğinin en yüksek olduğu ülkelerden birisi olan ABD ilk sırada yer alıyor. ABD’de kişi başına düşen günlük benzin tüketimi 4,39 litre seviyesindeyken, Türkiye’de günlük tüketim 0,09 litre.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti