Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Sosyal Politikalar

Türkiye'de İşçi Hakları Kötü Durumda

Geçtiğimiz günlerde TÜPRAŞ’ta yaşanan ve 4 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın ardından işçi hakları konusu da gündeme tekrar yerleşti. İşçi hakları alanında yıllık olarak endeks yayınlayan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC)’nun en güncel verilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Küresel İşçi Hakları Endeksi Nedir?

ITUC’un hazırladığı küresel haklar endeksinde 139 ülke yer alıyor. Bu ülkelerdeki işçi hakları değerlendirilirken 5 ölçüt kullanılıyor. Ülkeler bu kategorilere yerleştirilirken, listedeki ülkelerde bulunan sendikalara ve uzmanlara anketler gönderiliyor. Bu anketler aracılığıyla belgelenen hak ihlalleri de sonradan 97 gösterge ışığında kodlanıyor ve ülkelerin işçi hakları açısından durumunu gösteren sıralama oluşuyor. Sıralama da yukarıda belirttiğimiz gibi 5’li bir ölçekle belirleniyor. Bu 5’li ölçek ise şöyle:

  • 1 puan - Hakların sistematik ihlali söz konusu değil: 1 puan alan ülkelerde kolektif işçi hakları garanti altında ve işçilerin toplu sözleşme yapma ve grev yapma hakları mevcut. İşçi hakları ihlalleri olsa da bunlar düzenli ve sistematik değil.
  • 2 puan – Tekrarlayan hak ihlalleri mevcut: 2 puan alan ülkelerde kolektif haklar kısmen daha zayıf ve hakların kullanımını bazen hükümetler bazen de özel şirketler ihlal etmekte.
  • 3 puan – Düzenli hak ihlalleri mevcut: 3 puan alan ülkelerde kolektif haklar yeterince güvence altında değil ve düzenli olarak ihlal ediliyorlar. Hukuki mevzuatta ve pratikte problemler mevcut.
  • 4 puan – Sistematik hak ihlalleri mevcut: 4 puan alan ülkelerde sistematik hak ihlalleri var. Burada hem hükümet hem de şirketler hakların kullanımını sistematik bir şekilde engellemekte.
  • 5 puan – Haklar güvence altında değil: 5 puan alan ülkeler, endeks tarafından işçi olmanın en zor olduğu ülkeler olarak görülmekte zira burada hukuki mevzuat haklardan bahsetse de bu hakların korunması için hiçbir mekanizma yok.
  • 5 puan üstü – Hukukun üstünlüğünün olmadığı ülkeler: Bu ülkelerde hukuk, çatışma veya askeri operasyonlar nedeniyle askıya alındığından, haklara dair herhangi bir güvence de mevcut değil.

Küresel Haklar Endeksi’nde Türkiye’nin Performansı

Endeksin yer aldığı raporda Türkiye’ye verilen puan 5; yani Türkiye hakların kesinlikle güvence altında olmadığı ülkeler arasında:


İncelenen 139 ülkenin 11 tanesi, 5+ puan klasmanında; yani hukukun askıya alındığı ülkeler. Türkiye’nin de arasında olduğu 5 puan alan, yani hakların güvence altına olmadığı ülke sayısı ise 35. 4 puan alan 33 ülke bulunuyorken, 3 puan alan 27 ülke söz konusu. Hakların iyi durumda olduğu ülkeleri işaret eden 1 puan ve 2 puan kategorisinde toplam 33 ülke yer almakta.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'den Forbes Listesine Girenler