Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Ekonomi

Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nde İstanbul'un Yeri

Londra’daki bir düşünce kuruluşu olan “Z/Yen Group” dünyanın önde gelen finans merkezlerinin rekabet gücü konusunda önemli bir kaynak olarak gösterilen Küresel Finans Merkezleri Endeksi Raporu’nu geçtiğimiz günlerde yayınladı. 2007’den bu yana her sene mart ve eylül aylarında güncellenerek yayınlanan bu rapor kuruluşun bu zamana kadar yayınladığı 28. rapor. Raporun yayınlandığı ilk yıllarda 46 farklı şehir için değerlendirme ve kıyaslama yapılırken, son raporunda 111 farklı şehir için değerlendirme yapılmış. İstanbul da Eylül 2009’da yayınlanan 6. Küresel Finans Merkezleri Raporu’ndan bu yana endeks sıralamasında yer alıyor.

Finans merkezi endeks puanı araçsal faktörler ve finans merkezleri değerlendirmeleri adlı 2 farklı veri kaynağı başlığı altında incelenip değerlendiriliyor. Araçsal faktörler başlığı altında Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomik Forumu, OECD gibi birçok uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan insan kaynakları, finans, itibar ve altyapı gibi konular dahilinde 138 farklı rapor incelenmekte. Finans merkezi değerlendirmeleri başlığı altında ise 54 bin 509 finans merkezi değerlendirmesiyle beraber yıllardan beri süregelen kurumun çevrimiçi anket sonuçları incelenmekte. Bu iki başlık altındaki rapor ve verilerin incelenmesinin ardından ise şehirler küresel finans merkezi endeksi için puanlanmakta ve sıralanmakta.

Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nde İstanbul Kaçıncı Sırada?

Z/Yen tarafından paylaşılan Küresel Finans Merkezi Endeks Raporu’nda listede ilk sırada New York yer alıyor. New York’un ardından endeksin ilk beş sırasını Londra, Şanghay, Tokyo ve Hong Kong oluşturuyor. İstanbul ise 111 şehir ve merkezin yer aldığı bu listede Eylül 2020 itibarıyla 595 puan ile 64. sırada yer aldı. İstanbul’un ardından listede yer alan bazı şehirler ve listedeki yerleri ise şu şekilde:

Eylül 2009’dan bu yana kurumun yayınlamış olduğu listede yer alan İstanbul’un yıllara göre puanları ve listedeki sıralaması incelendiğinde, İstanbul’un puanının en yüksek olduğu yıl Eylül 2014, en düşük olduğu yıl ise 442 ile Eylül 2009 olduğu göze çarpıyor. 

Bunun yanında Eylül 2014’te 83 ülke arasında 43. sırada yer alan İstanbul’un, sıralamadaki en kötü performansı ise 108 ülke arasında 79. sırada olduğu Mart 2020’ye ait.

Yayın Tarihi:   11 Aralık 2020