Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEM OLMUŞ BİR KONU
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Ekonomi

İstanbul’da Birçok Yerde Kiralar Yüzde 50 Arttı

İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde konut kira fiyatlarındaki artış hızı, dönemsel olarak kiralık ev talebinin de artmasıyla birlikte Türkiye’nin son günlerde en çok konuştuğu konulardan biri hâline geldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) sahibinden.com’un emlak kategorisindeki veri havuzuna dayandırarak yaptığı araştırmaya göre, 2021 yılının Ağustos ayında Türkiye’nin üç büyük şehrinde de kiralık konut metrekare fiyatı yıllık artış oranları yüksek seyretti.

Yıllık kira artış oranı İstanbul'da % 50,7, Ankara'da % 31,8 ve İzmir'de % 30,9 oldu. Böylece 2020 Ağustos’unda İstanbul’da 21,1 TL, Ankara’da 11,7 TL ve İzmir’de 16,7 TL olan ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları sırasıyla bu illerde 31,8 TL’ye, 15,4 TL’ye ve 21,8 TL’ye yükseldi.

Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde arttı. Araştırmada, kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan, kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranında ülke genelinde ve üç büyük ilde hem geçen yılın aynı ayına göre hem de bir önceki aya göre artış gözlendiği belirtilirken bu artışın esas olarak kiralık konut talebinin artmasından kaynaklandığına değinildi.

İstanbul'da Öğrencilerin Tercih Ettiği Bölgelerde Kiralar Ne Durumda?

İstanbul’da öğrencilerin genellikle tercih ettiği bölgeler de kira artışından nasibini almış durumda. Sahibinden.com’un emlak endeksi verilerine göre, öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği, Fatih, Üsküdar, Avcılar, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy ve Göztepe bölgelerinde yıllık kira artış oranı % 32 ile % 90 arasında seyrediyor.

En Yüksek Artış Sarıyer’de

Emlak platformu Hepsiemlak da yaptığı incelemede son bir yıl içinde İstanbul’daki kiralık konut metrekare fiyat değişimlerini ele aldı. İncelemede, İstanbul’da son bir yılda kiralık metrekare fiyatı %50’nin üzerinde artan 50 semt olduğu kaydedildi. En yüksek artış %290 ile Sarıyer’in Rumeli Hisarı semtinde gözlemlenirken, Beşiktaş-Vişnezade, Sarıyer-Reşitpaşa, Beşiktaş-Gayrettepe ve Kadıköy-Fikirtepe bölgeleri, % 230 ile % 150 arası artışlarla İstanbul’daki kira artış oranları açısından dikkat çekici mahalleler arasında yer aldılar.

COVID-19 pandemisinin başlaması ve okulların uzaktan eğitim kararı almasıyla birlikte başta öğrenciler olmak üzere birçok kişi büyükşehirlerde yaşadıkları evlerden ayrılmıştı. 2021 yılının ikinci yarısıyla birlikte büyükşehirlere dönüşün başlaması, Temmuz ayında okulların açılacağının açıklanması konut kiralarındaki artışın olası nedenleri arasında gösteriliyor. Bu artışları etkileyen bir diğer faktör de konut fiyatlarındaki değişim. Konut satın alımlarının genellikle yatırım amaçlı olduğu düşünüldüğünde, ev satın alan kişiler ödedikleri ücreti en kısa sürede geri kazanmak istiyor. Bu durum da kiralarda yükselmeye neden oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni konutlar fiyat endeksine bakıldığında, Türkiye genelinde yıllık % 35,4’lük artış izlendiği görülüyor. İstanbul özelinde bakıldığında ise artış % 28,1 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye genelinde konutların birim metrekare başına ortalama fiyatı 4 bin 669 TL olurken, bu gösterge İstanbul’da 6 bin 943 TL oldu. Yeni konut fiyatlarının yükselişinde döviz kurundaki artış nedeniyle rekor seviyeye çıkan inşaat maliyetleri de büyük etkiye sahip.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 10 Eylül 2021 tarihinde yayımladığı verilere göre, inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Temmuz ayında Haziran ayına göre, % 2,56, 2020 yılı Temmuz ayına göre ise % 44,76 yükseldi. Bu oran, 2015 yılından bu yana görülen en yüksek seviye oldu.

Görsel: TÜİK
Görsel: TÜİK

Malzeme endeksindeki artış ise bir önceki aya göre % 3,13 olurken, yıllık % 56,41 olarak açıklandı. Verilere göre, işçilik endeksinde de yıllık % 21,01’lik bir yükselme kaydedildi. 2021 Temmuz’unda bina inşaat maliyet endeksi de bir önceki aya göre % 2,63, bir önceki yılın aynı ayına göre ise % 45,15 arttı. Çimento fiyatlarındaki artış nedeniyle İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), 2021 yılının 9 Eylül tarihinde greve giderek 24 Eylül 2021 tarihine kadar inşaatları durduklarını açıklamıştı.

Yayın Tarihi:   20 Eylül 2021 Son Güncelleme:   24 Eylül 2021