Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE Ekonomi
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

İŞKUR Verilerine Yakından Bakış

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un 2019 Haziran ayı bültenini yayınlamasının ardından İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı gündeme geldi. Biz de İŞKUR’un yayınladığı bilgileri sizler için derledik.

Kayıtlı İşsiz Sayısında Son Bir Yılda Artış Oranı Rekor Seviyede

İŞKUR’un verilerine göre; 2019’un Haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı, bir önceki yıla nazaran %68,5 artarak, 4 milyon 418 bin kişiye ulaştı. Kayıtlı işsiz sayısındaki artışın bir önceki yıl %5’lik bir oranda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, 2019 yılında yaşanan artışın kayda değerliği anlaşılıyor.

Bununla birlikte İŞKUR’un Haziran 2019 verilerine göre, kayıtlı işsizlerin %50,5’i kadınlardan %49,5’i ise erkeklerden oluşuyor. Bu oranlarda son üç yılda kayda değer bir değişiklik yaşanmadığını söyleyebiliriz.

Son bir yılda gerçekleşen artış oranına baktığımızda ise erkek işsiz sayısındaki artış oranı %70 iken kadınlarda bu oran %66 olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra kayıtlı işsiz sayısını yaş grubuna göre incelediğimizde, yaklaşık 1 milyon 200 bin kayıtlı işsiz ile en yüksek işsiz sayısının 20-24 yaş grubunda olduğunu görmekteyiz.

Eğitim Durumuna Göre Kayıtlı İşsiz Sayısı

Öte yandan İŞKUR’un 2019 Haziran bültenini yayınlamasının ardından tartışmalara konu olan bir diğer ilginç istatistik, eğitim durumuna göre kayıtlı işsiz sayısına ilişkin.

İŞKUR’un verilerine göre, 2019’un Haziran ayında işsizliğin en yaygın olduğu grup ilköğretim mezunları iken bu sıralamayı ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ve lisans mezunları takip ediyor.

Bununla birlikte gündemde en çok yer tutan konulardan biri lisans, yüksek lisans ya da doktora mezunu işsizlerin sayısı. Zaman zaman “diplomalı işsizler” olarak da nitelenen bu grupta geçen yıla oranla ciddi bir artış söz konusu. Örneğin lisans mezunu işsizler, son bir yılda %112’lik bir artış ile en çok artış gösteren grup konumunda.

İŞKUR’un İşe Yerleştirme İstatistikleri

İŞKUR’un hazırladığı 2019 Haziran ayı bülteninde İŞKUR programlarıyla işe yerleştirilenlere ait bilgiler de mevcut. İŞKUR’un verilerine göre, son bir yılda işe yerleştirilen kişi sayısı %20 artarak 117.857’ye ulaştı. İŞKUR tarafından işe yerleştirilenlerin yaklaşık %34’ü kadınlardan, %66’sı ise erkeklerden oluşuyor.

KAYNAKLAR

İŞKUR Verileri
MUTLAKA İZLEYİN:

Enflasyon Nedir?