Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

IFCN'nin Yeni Direktörü Baybars Örsek

Beş yıldır yayın hayatına devam eden, Türkiye'nin ilk siyasi fact-checking oluşumu Doğruluk Payı'nın kurucularından Baybars Örsek, saygın bir gazetecilik kurumu olan Poynter Enstitüsü'nün bünyesinde yer alan ve neredeyse dünyadaki tüm doğruluk kontrolü oluşumlarının çatı organizasyonu olan "International Fact-Checking Network"ün (Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı) direktörlüğüne geçiyor. Baybars Örsek'e bu görevinde Brezilya'lı Agência Lupa'nın kurucusu Cristina Tardáguila Direktör Yardımcısı olarak eşlik edecek. Poynter Enstitüsü'nün bu yeni dönemle ilgili yapmış olduğu açıklama için tıklayınız.

International Fact-Checking Network (IFCN); Eylül 2015'te Poynter Enstitüsü bünyesinde kurulan, dünyada aktif olarak doğruluk kontrolü yapan 140'tan fazla kurumu bünyesinde barındıran ve bu kurumların birbirleri ile olan iletişimlerini güçlendirmek, kalitelerini ve kapasitelerini arttırmak, basında ve toplumda görünürlüklerini sağlamlaştırmak için kurulmuş bir oluşumdur.

IFCN'in kurucu direktörü Alexios Mantzarlis'ten boşalan bu önemli pozisyon için kurucularımızdan Baybars Örsek'in seçilmiş olmasını, Doğruluk Payı için büyük bir onur kaynağı olarak görüyoruz. Bu güzel haber neticesinde Baybars Örsek, 11 Şubat 2019 tarihinde aldığı kararla, Haziran 2014'ten beri yürüttüğü İzlemedeyiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ve Doğruluk Payı'ndaki tüm görevlerinden ayrılmış bulunuyor.

Doğruluk Payı'nın yürütücüsü olan İzlemedeyiz Derneği, 26 Şubat 2019 tarihinde bir genel kurul yaparak yeni yönetimini belirleyecek ve veri temelli yayıncılık faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürecek.

Doğruluk Payı ailesi olarak Baybars Örsek'i tebrik ediyor, yeni görevinde kendisine başarılar ve bol şans diliyoruz!

MUTLAKA İZLEYİN:

TRT'nin Geliri Ne Kadar?