Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    6 Dakika
Konu : Sağlık

COVID-19 Salgını “Yerinde Karar Dönemi”

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonu COVID-19, ilk olarak 2019 yılının aralık ayında Çin’de tespit edildi. COVID-19 salgını, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın karşılaştığı en büyük zorluk olarak tanımlanıyor. Virüsün 2019’da ortaya çıkmasından bu yana Antarktika hariç her kıtaya yayıldı. 2,5 milyona yakın insan virüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Yaklaşık bir senedir var olan sağlık krizi aynı zamanda benzeri görülmemiş bir sosyo-ekonomik kriz yarattı. Sosyal, ekonomik ve politik alanı da derinden etkiledi. Temizlik, maske ve sosyal mesafe gibi önlemler alınırken karantina uygulamalarıyla insanlar günlerce evden çıkamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının görüldüğünü açıklamıştı. 2020 yılının nisan ve mayıs aylarında hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve önlemler damgasını vurdu. 1 Haziran 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada “yeni normal düzene” geçildiğini ifade etti. Ancak 17 Kasım 2020 itibarıyla vaka sayılarının yeniden artmasıyla hizmet sektöründe yer alan birçok işletmenin faaliyetleri yeniden kısıtlandı.

Türkiye’de kasım itibarıyla il bazlı COVID-19 vaka sayısı açıklanmıyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 15 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, il bazlı COVID-19 vaka sayısını verisini kamuoyu ile paylaştı. İl bazında vaka sayısı 100 bin kişi baz alınarak ve haftalık olarak açıklandı. 27 Mart- 2 Nisan haftasının yer aldığı tablo şu şekilde:

İl bazında haftalık COVID-19 vaka sayıları incelendiğinde, vaka sayısının en yüksek olduğu ilk 5 il şu şekilde:

27 Mart- 2 Nisan 2021 haftasında nüfusu en fazla olan 5 ilin, haftalık COVID-19 vaka sayısını TÜİK 2020 nüfus verilerine oranlandığında, İstanbul’da haftada 91.453 kişiye günde ortalama 13.065 kişiye COVID-19 tanısı konulmuş. Ankara’da, haftada ortalama 15.449 kişiye, günde ise 2.207 kişiye COVID-19 tanısı konulmuş. İzmir’de yine aynı haftada günde ortalama 1.374 kişiye haftada ise 9.619 kişiye tanı koyulmuş. Bursa’da haftada ortalama 8.078 kişiye günde ise 1.154 kişi COVID-19’a yakalanmış. Antalya’da ise, haftada ortalama 4.853 kişi günde ise 693 kişi enfekte olmuş.  20- 26 Mart haftası ile karşılaştırıldığında COVID-19 vaka sayılarında arttığı görülüyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yayınlanan haftalık vaka verilere göre, il hıfzıssıhha kurullarının önemler ile ilgili karar alabileceğini ifade etti. Haftalık verilere göre, kısıtlamalar hafifletilecek ya da daha sıkı önlemler alınabilecek.

Kontrollü Normalleşme Dönemi Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mart 2021 tarihinde yaptığı basın açıklamasında kontrollü normalleşme sürecinin başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Normalleşme adımlarını ifade etmeden önce şu hususların altını özellikle tekrar tekrar çizmek istiyorum. Tedbirlerin sıkılaştırılması da, gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir. Salgının yayıldığı bir ortamda, normalleşme adımlarını atmak veya sürdürmek mümkün değildir. Türkiye, pek çok devlete nazaran coğrafi alan ve nüfus itibarıyla büyük bir ülke olduğu için, adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 1 Mart 2021 tarihinde açıklanan yeni kararlar şu şekilde:

"Tablo şeklindeki ilk görselleştirme için @ufubo isimli kullanıcıya teşekkür ederiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, "Bilindiği gibi illerimizi renklere ayırmıştık. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ışığında şu hususları paylaşma kararı aldık. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorili illerde yalnızca Pazar günü olan sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi de sürecektir. Lokantalar ve kafeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasite ile çalışmaya devam edecek. Ramazan ayında ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ramazan boyunca lokanta ve kafeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak. " ifadelerini kullandı. İllerin risk durumunu gösteren son harita da yayınlandı


Yayın Tarihi:   25 Mart 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021