Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE Ekonomi
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Araba Satışları Dibi Gördü

Türkiye’de otomobil satışları son yılların en düşük seviyesine gerilemiş vaziyette. 2018’in ilk on ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, geçtiğimiz yılın ilk on ayına göre tam %32,5 oranında azalırken, sadece Ekim ayındaki azalma geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %76,5 oldu. Otomobil pazarındaki daralma son on yılın ortalaması dikkate alındığında daha da net anlaşılıyor. Ekim ayı otomobil satışlarının 10 yıllık ortalaması 62.027 iken, 2018 Ekim ayında satılan araç sayısı 21.571’e geriledi.

       

Avrupa ile Kıyaslandığında Durum Nasıl?

Satışlardaki düşüş son yıllara özgüymüş gibi görünse de, aslında Türkiye’deki otomobil sayısı Avrupa ile karşılaştırıldığında her zaman düşük seviyedeydi. Bin kişiye düşen binek araç sayısı bakımından Avrupa’nın en zayıf ülkesi olan Türkiye’de, bu durum kişisel bir tercih değil, zorunluluktan kaynaklanıyor. Eurostat’ın yaşam koşulları tespitine yönelik yaptırdığı anket çalışmasında Avrupa vatandaşlarına “hanenizde özel kullanıma mahsus araç sahibi olan kimse var mı?” sorusu soruluyor. Araba sahibi olmayanlar arasında araba maliyetini karşılayamayanların yanı sıra, arabaya ihtiyacı olmadığını belirtenler ya da başka gerekçelerle araba sahibi olmak istemeyenler de bulunuyor. Peki birinci grupta olanlar, yani maliyetini karşılayamadığı için araba sahibi olmayanlar kategorisinde Türkiye ne durumda?

       

Eurostat verilerine göre, Türkiye hanehalkı nüfusunun %43,9’unun araba sahibi olacak maddi gücü bulunmuyor. AB ülkeleri arasında en kötü durumda olan Romanya’da bu oran 29,8’ken, AB ortalaması ise %7 oluyor. Bu alanda en iyi durumda olan AB ülkeleri Malta ve Kıbrıs’ta oran 1,7 seviyesinde. Bu kategoride Türkiye için Eurostat’ta bulunan en güncel veri 2016 yılına, en eski veri ise 2006 yılına ait. 2006 yılında %60,7 seviyesinde olan araba maliyetini karşılayamayan nüfus oranını on yılda %43,9’a kadar geriletmeyi başaran Türkiye için 2018’de gelinen durum ise şimdilik merak konusu.

MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye