Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Uluslararası İlişkiler

ABD ile İlişkilere Demografik Bir Bakış

Daha önce turizm ve dış ticaret açısından incelediğimiz Türkiye – ABD ilişkilerine bir de demografik açıdan eğileceğiz. Bu içerik özelinde öncelikle ABD’deki Türkiye kökenli öğrencilerin sayısına ve ABD doğumlu Türk vatandaşlarının sayısına bakacağız.

Dünyada eğitim amaçlı yapılan hareketlilikleri inceleyen Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE)’nün derlediği verilere göre, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ABD’de eğitim görmekte olan uluslararası öğrenci sayısı 1 milyon 78 bin civarında. Bu sayı bir önceki senede 1 milyon 43 bin civarında idi.

2016-2017 eğitim-öğretim dönemindeki yabancı öğrencilerin %32,5’i Çin kökenli iken, Çin öğrencileri sırasıyla Hindistan, Güney Kore ve Suudi Arabistanlı öğrenciler takip etmekte. Türkiye ise ABD’ye en çok öğrenci yollayan 25 ülke arasında 15. sırada geliyor. Bu kaynağa göre 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 10.586 Türkiye kökenli öğrenci ABD’de yükseköğretim görmekte idi.

ABD’de doğan ve an itibariyle Türkiye’de yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dair resmi verilere ulaşmak mümkün değil. Ancak Balta ve Altan-Olcay’ın 2015’te yayınlanan araştırmasına göre, son 10 yılda doğum yoluyla ABD vatandaşlığı hakkı kazanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı senede 1.000’den 1.500’e çıkmış durumda. Yine aynı araştırmaya göre, 2008 itibariyle ABD’de doğan 4 milyon bebeğin yalnızca 7.400’ünün ailesinin kalıcı adresi başka bir ülkede idi. Konuya ilişkin güncel veriye erişimimiz olmadığı için aktarılan rakamların genel resmi yansıtmadığını belirtmemiz gerekiyor.

MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye