Mevlüt Çavuşoğlu AK Parti Dışişleri Bakanı

Bursa'yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çankaya Ankara'nın gözbebeğiydi. Şu an Çankaya, Ankara'nın en geri kalmış yeri.

7 Mart 2019 tarihinde İzmir 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar

Çankaya ve Nilüfer En Geri Kalmış İlçeler mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Mart 2019’da İzmir’de taksi durak başkanları ve taksi şoförleriyle bir araya geldi. İzmir’in altyapı sorunlarından, şehrin kalkınması için gerekliliklerden ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin projelerinden bahseden Çavuşoğlu, CHP’li bir belediye başkanı tarafından yönetilen Nilüfer ilçesinin Bursa’nın en geri kalmış ilçesi olduğunu, bununla birlikte yine CHP yönetiminde olan Çankaya’nın da Ankara’nın en geri kalmış ilçesi olduğunu iddia etti. Ayrıca Ankara’daki konut fiyatlarıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, Çankaya’dan üç daire satıldığı taktirde başka bir Ankara ilçesinden daire alınabildiğini iddia etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu iddialarını analiz ederken, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından yayınlanan il ve ilçelere göre insani gelişmişlik raporunu ve emlak bilgi ve pazarlama platformu olan Zingat’ın bölgesel konut raporlarını inceledik.

İNGEV tarafından Mart 2018’de yayınlanan ve Türkiye’den 28 büyükşehirdeki 161 farklı ilçenin incelendiği, endeks puanının ise yönetişim ve saydamlık, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve çevresel performans ve ulaşım başlıklarındaki yedi alt endeks ele alınarak belirlendiği İnsani Gelişme Raporu’nda; Ankara’nın 18, Bursa’nın ise 4 adet ilçesi bulunuyor.

Rapora göre, genel sıralamada İnsani Gelişmişlik Endeksi Puanı en yüksek 10 ilçe içinde İstanbul’un iki ilçesi Beşiktaş ve Kadıköy ilk iki sırada yer alırken, Çankaya 0,766 puanla 3. sırada Nilüfer ise 0,698 puan ile tüm Türkiye’de 5. sırada yer alıyor.

Bursa'yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çankaya Ankara'nın gözbebeğiydi. Şu an Çankaya, Ankara'nın en geri kalmış yeri. 1

Emlak bilgi ve pazarlama platformu olan Zingat’ın ilçelere göre m2 başına ortalama konut fiyatları verilerini incelendiğimizde ise Çankaya m2 başına 2.571 TL ile Ankara ilçeleri arasında ortalama konut fiyatı en yüksek ilçe olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Bursa’nın Nilüfer ilçesi de Bursa’daki ortalama konut fiyatları en yüksek ilçe konumunda. Nilüfer’de m2 başına düşen ortalama konut fiyatı 2.383 TL.

Bursa'yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çankaya Ankara'nın gözbebeğiydi. Şu an Çankaya, Ankara'nın en geri kalmış yeri. 2

Bursa'yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çankaya Ankara'nın gözbebeğiydi. Şu an Çankaya, Ankara'nın en geri kalmış yeri. 3

Sonuç olarak, hem İNGEV’in yayınlamış olduğu İnsani Gelişmişlik Raporu’ndaki veriler hem de Zingat tarafından paylaşılan ilçelerin m2 başına ortalama konut fiyatları, bize durumun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iddia ettiği gibi olmadığını gösteriyor. Bahsi geçen ilçeler şehirlerinin en geri kalmış ilçeleri değil ve günümüzde Ankara’nın diğer ilçelerinden bir daire almak için Çankaya’dan 3 daire satmanız da gerekmiyor.

Sonuç olarak;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Mart 2019