İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

Cumhurbaşkanına verilen yeni hiçbir yetki yok, hepsi mevcut Anayasa'da bulunuyor.

8 Şubat 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 8 Şubat 2017 Son Güncelleme: 9 Şubat 2017

Cumhurbaşkanı'na Yeni Yetki Verilmiyor mu?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Referandum süreci ile ilgili de görüşlerini belirten Yılmaz, anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı’na yeni bir yetkinin verilmediğini, hepsinin mevcut Anayasa’da bulunduğunu iddia etti.

Değişiklik Kabul Edilirse Birçok Yürütme Yetkisi Cumhurbaşkanı'na Geçecek

Öncelikle Yılmaz’ın açıklamasıyla referanduma götürülen anayasa değişikliği tartışmalarında temel konuyu oluşturan yürütmenin kimin elinde toplanacağı konusuyla çelişkiler barındırdığını ifade etmek gerekiyor. 21 Ocak’ta TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliği incelendiğinde temel farklılığın yürütme yetkisinin Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlar Kurulu’ndan sadece Cumhurbaşkanlığı’na transferi olduğunu söylemek mümkün. Sadece bu açıdan, Bakanlar Kurulu’nun yetki sahibi olduğu birçok işlemin Cumhurbaşkanlığı’na geçmesi zaten Cumhurbaşkanı’na ek yetkiler yaratmaktadır. Örneğin daha öncesinde Bakanlar Kurulu’nun sunduğu bütçenin artık Cumhurbaşkanı tarafından TBMM’ye sunulması gibi. Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından karar verilebilecek OHAL ilanı da sadece Cumhurbaşkanı’nın belli şartlar altında takdirine bırakılmıştır. Bu gibi birçok yürütme yetkisi anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’na tanınmıştır.

Cumhurbaşkanına verilen yeni hiçbir yetki yok, hepsi mevcut Anayasa'da bulunuyor. 1

Cumhurbaşkanına verilen yeni hiçbir yetki yok, hepsi mevcut Anayasa'da bulunuyor. 2

Tabloda ana başlıklarda açıkça belirtilmiş yetki değişimlerinden çok net olanları görmek mümkündür. Genel değerlendirmede, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Şubat 2017 Son Güncelleme:   9 Şubat 2017