Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika

Türkiye Olası Bir Depreme Ne Kadar Hazırlıklı?

1999 yılının 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecesi saat 03:02’de merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğünde ülkeyi büyük bir yıkıma sürükleyen bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 45 saniye süren bu deprem Türkiye’de yakın tarihte gerçekleşen en büyük deprem olarak kayıtlara geçti. 17 Ağustos’ta yaşanan felaketin boyutunu artıran en önemli faktör ise devlet kurumlarının afetlere karşı hazırlıksızlığının yanında bireylerin afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklarla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamasıydı.

1999 Gölcük depreminin 22 yıl sonrasında bugün Türkiye olası bir depreme ne kadar hazırlıklı? Deprem tehlikesi bulunduran bölgelerde bireyler binaların sağlamlığı, depreme karşı hazırlık ve önlemler konusunda neler düşünüyor? Olası afetlere karşı bireysel önlemler alıyorlar mı?

1986 yılında kurulan KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi yaptığı araştırmada, olası depremlere karşı bireylere sorduğu sorularla ülkenin depreme ne denli hazır olduğunun analizini ortaya koyuyor.

KONDA Deprem Raporu Aralık’20, 26 Eylül 2019’da Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ve 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de gerçekleşen ve büyük yıkıma neden olan depremin ardından hazırlandı. Rapor, Kasım 2020 KONDA Aracılı Paneli’nde depreme dair bireylere sorulan soruların cevaplarından oluşuyor.

12-15 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen bu araştırma kapsamında, 64 ilin merkezi dâhil 251 ilçesinde 1697 kişiyle telefon görüşmesinde bulunulmuş.

Raporda 7 farklı soruya verilen cevaplar; oturulan binanın sağlamlığı, deprem hazırlığı, depreme yönelik eğitim, deprem anında ne yapılacağı gibi durumlara yönelik deprem algısını ölçen sorulardan oluşuyor. Verilen cevaplara bakıldığında Türkiye’de yaşayan insanların büyük çoğunluğunun olası bir depreme karşı hazırlıklı olmadığını söylemek mümkün.

Bireylerin Üçte Birinden Fazlasının Oturduğu Binanın Sağlamlığı Hakkında Bilgisi Yok

KONDA Raporuna Göre Türkiye’nin %81’i Oturduğu Binayı Kontrol Ettirmemiş

Her Beş Katılımcıdan Dördü Depreme Hazırlıklı Olduğunu Düşünmüyor

Depreme veya Afete Karşı Neler Yapılacağına Dair Eğitim Alan Bireylerin Oranı %33

Binaların Sağlamlaştırılması Kriteri Depreme Karşı En Etkili Yöntem Olarak Değerlendiriliyor

Yayın Tarihi:   17 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   29 Aralık 2021