Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    3 Dakika

Türkiye'de Öğretmenlerin Sorunları

Bu yıl da öğretmen ve öğretmen adayları 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü ciddi sorunlarla geçiriyor. Gazetelerde atanamadıkları için intihar eden öğretmen adayları ve iflas eden özel okullardan maaş alamayan öğretmen haberlerine sıklıkla rastlamak mümkün. Öğretmen ve öğretmen adaylarının sorunlarına eğilen iki rapor Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen tarafından 2020 yılı içinde yayınlanmıştı. Bu raporlar ve Millî Eğitim Bakanlığı istatistikleri ışığında 2020 yılında Türkiye’de öğretmen ve öğretmen adaylarının durumunu gösteren verileri derledik.

Türkiye’de devlet ve özel okullarda olmak üzere 1 milyon 117 bin 686 öğretmen görev yapıyor. Devlet okullarında kadrolu olan öğretmenlerin sayısı 841 bin 206. Sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin sayısı ise 101 bin 730. MEB Resmi İstatistiklerine baktığımızda son üç yıldır öğretmenlerin kadrolu ya da sözleşmeli olarak verileri paylaşılıyor. 2016 yılından önce sözleşmeli öğretmenlerin verileri kadrolu öğretmenlere dahil edilmişti. Son üç yılda sözleşmeli öğretmenlerin sayısındaki artış dikkat çekiyor.

2019 yılı itibarıyla eğitim alanından mezun 1 milyon 84 bin kişi ise istihdam edilmiş durumda. Bu alandan mezun olup aktif olarak iş arayan kişi sayısı ise 123 bin kişi.

2009 yılından bu yana Öğretmenlik Alan Bilgisi Yeterlilik sınavına giren öğretmen adaylarının ortalama %16,1’i atanabiliyor. Her geçen yıl yeni mezun öğretmen adayları bu sayıya ekleniyor. Sadece 2019 yılında sınava giren öğretmen adaylarının 244 bin 514’ü atama bekliyor.

Öğretmenlerin %14'ü Ek İş Yapıyor

Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı Talip Geylan “24 Kasım Öğretmenler Günü Anketi”nin sonuçlarını 23 Kasım 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında açıkladı. Ankete katılan öğretmenlerin yaşam ve çalışma koşulları ile ekonomik ve mesleki sorunlarını ölçmeyi hedefliyor. Türk Eğitim-Sen 15 bin 811 öğretmen ile internet üzerinden görüşmüş.

Öğretmenlerin yaşadığı sorunların başında ekonomi geliyor. Ankete katılan öğretmenler bütçelerinden en çok parayı gıda, kredi ve konut-kiraya harcıyor. Özellikle COVID-19 salgını nedeni ile öğretmenlerin %42’si kredi çekmek zorunda kalmış. Öğretmenlerin %51,1’i ay sonunda cüzdanlarında hiç para kalmadığını belirtiyor. Ekonomik zorluklar nedeni ile öğretmenlerin %14’ü ek iş yapıyor.

Öğretmenlerin %90,3’ü salgın döneminde öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyen nedenler arasında “çalışmadan ücret alıyor” “liyakatsizlik”” ve “sendika ayrımcılık” maddelerini sayıyor. Öğretmenliğin saygın bir meslek olarak görülmemesinin nedenleri arasında ise “siyasilerin tutumu ve davranışları” öne çıkıyor.

Eğitim İş’in Kasım 2020 tarihinde “Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri” raporu öğretmenlerin durumu ile ilgili olumsuz bir tablo çiziyor. 5.514 öğretmen ile çevrimiçi olarak görüşen Eğitim-İş’in raporuna göre gelecekten ümitli olmadıklarını belirten öğretmenlerin oranı %31. Araştırmaya katılan öğretmenlerin %86’sı ise çocuğunun öğretmen olmasını istemediğini ifade etmiş.

Yayın Tarihi:   24 Kasım 2020