Numan Kurtulmuş

Dünyada hemen hemen bütün gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir şekilde döviz hareketlendi, dolar yükselmeye başladı. Türkiye bu anlamda döviz kurları makul seviyede yükselen ülkelerden birisidir

7 Mayıs 2020 tarihinde TV Röportajı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 8 Mayıs 2020 Son Güncelleme: 9 Mayıs 2020

2020 Yılında Gelişmekte Olan Ülke Para Birimlerinin Dolar Karşısındaki Performansı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 7 Mayıs 2020’de özel bir televizyon kanalına vermiş olduğu röportajda son günlerde ciddi şekilde yükselişe geçen döviz kurlarıyla ilgili şöyle bir iddiada bulundu; “Dünyada hemen hemen bütün gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir şekilde döviz hareketlendi, dolar yükselmeye başladı. Türkiye bu anlamda döviz kurları makul seviyede yükselen ülkelerden birisidir.” Kurtulmuş’un bu iddiasını analiz ederken günümüzde küresel anlamda gelişmekte olan ülkeler olarak kabul edilen ülkelerin para birimlerinin dolar karşısındaki değişikliğini hem de bu ülkeler arasında Türkiye’nin performansını inceledik. 

Uluslararası Para Fonu (IMF), raporlarında “gelişmekte olan ülkeler” başlığı altında 100’ü aşkın ülkeye yer veriyor. Küresel ölçekte gelişmekte olan ülkeler olarak kabul edilen ve kamuoyu tarafından da en çok bilinen ülkelerin başında ise Arjantin, Brezilya, Rusya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Meksika gibi ülkeler geliyor. Ayrıyeten bahsi geçen bu ülkeler ekonomik büyüklükleri bakımından da gruplarındaki diğer ülkelerden daha iyi bir seviyede. 

Gelişmekte olan ülkeler olarak kabul edilen bu ülkelerin 2020 yılında dolara karşı olan performanslarını incelediğimizde, dünyadaki çoğu ülke gibi bu ülkelerin de para birimlerinin dolara karşı değer kaybettiği görülüyor. 2020 yılında dolara karşı en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi %31’lik değer kaybı ile Brezilya Reali oldu. Güney Afrika Randı %24, Meksika Pesosu da %21’lik değer kaybıyla Brezilya Reali’nden sonra dolara karşı en çok değer kaybeden diğer para birimleri olarak sıralanıyor. Türk Lirası ise yıl başından bu yana yaşamış olduğu %16,5’luk değer kaybı ile bu listede 4. sırada yer alıyor. Bunlara ek olarak yıl başından bu yana dolara karşı en az değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimleri de %6,7’lık değer kaybı ile Endonezya Rupisi ve %5,6 ile Hindistan Rupisi.

Dünyada hemen hemen bütün gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir şekilde döviz hareketlendi, dolar yükselmeye başladı. Türkiye bu anlamda döviz kurları makul seviyede yükselen ülkelerden birisidir 1

Bazı kaynaklarda gelişmekte olan ülke konumda uzakdoğu ülkeleri de mevcut. Bunlar; Tayland, Malezya ve Filipinler. Bu üç ülke para biriminin dolara karşı 2020 performansını incelediğimizde, Filipinler Pesosu’nun dolara karşı yıl başından bu yana değer kaybettiğini söylemek mümkün değil. Bunun yanında Malezya Ringgiti’nin değer kaybı %5,6, Tayland Bahtı’nın dolar karşısındaki değer kaybı ise %6,6 oranında.


Sonuç olarak, Türkiye’nin eş değer sayılabileceği gelişmekte olan para birimleri 2020 yılında dolara karşı değer kaybetmiş. Ancak AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un iddia ettiği gibi Türkiye döviz kurları makul seviyede artan bir ülke değil, para birimi dolara karşı en çok değer kaybeden 4. gelişmekte olan ülke.

Sonuç olarak;

Numan Kurtulmuş'un İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Mayıs 2020 Son Güncelleme:   9 Mayıs 2020