Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Yazılı soru önergesi veriyoruz. Anayasaya göre yazılı soru önergelerine 15 gün içinde cevap verilmelidir. Milletvekili sana bir soruyu soruyorsa 15 gün içinde cevap vereceksin. 26. dönemde 15 gün içinde cevap verilen soru oranı %10,99.

18 Aralık 2019 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Zamanında Cevaplandırılan Soru Önergelerinin Oranı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Aralık 2019’da 2020 Meclis bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu konuşmada gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasında eskiden sözle verilebilen soru önergelerinin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte sadece yazılı şekilde verildiğini belirtti. Bu açıklamalarının ışığında cevaplanmayan ya da 15 günde cevaplanması gereken yazılı önergelerinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 26. dönemde 15 gün içinde cevaplanan soru önergesi oranının %10,99 olduğunu iddia etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iddiasını analiz ederken, hem Türkiye Anayasası’ndan hem de TBMM’nin resmî internet sitesinde yer alan geçmiş dönem yazılı ve sözlü soru önergeleri sorgu formundan yararlandık.

Anayasanın “Cumhuriyet’in Temel Organları” başlıklı 3. kısmının yasama bölümünün 98. maddesinde şu madde yer alıyor; “TBMM; Meclis araştırması, genel görüşme, soruşturması ve yazılı soru ve yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanır.” Bununla birlikte 98. madde aşağıdaki gibi devam ediyor. 

Yazılı soru önergesi veriyoruz. Anayasaya göre yazılı soru önergelerine 15 gün içinde cevap verilmelidir. Milletvekili sana bir soruyu soruyorsa 15 gün içinde cevap vereceksin. 26. dönemde 15 gün içinde cevap verilen soru oranı %10,99. 1

Anayasada da yer alan başlıklara göre yazılı soru önergeleri, en geç 15 gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibaret.

26. dönemde yapılan yazılı soru önergelerini ve bu önergelerin kaçının 15 gün içinde yanıtlanıp kaçının da geç yanıtlandığına baktığımızda ise 15 gün içinde, yani zamanında yanıtlanan önergelerin oranı oldukça düşük. TBMM'de 26. dönemde milletvekillerince yapılan yazılı soru önergeleri toplam 28.989 adet. 15 gün içerisinde yanıtlanan yazılı soru önergesi ise 3.187 adet. Yani 26. dönemde verilen yazılı soru önergelerinin sadece %10,99’u 15 gün içerisinde yanıt bulmuş. Buna ek olarak 10.001 yazılı önerge ise 15 günden daha fazla sürede yanıtlanmış durumda.

Sonuç olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi 15 gün içerisinde yanıtlanan yazılı soru önergelerinin toplam yazılı soru önergeleri içerisindeki payı %10,99.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Aralık 2019