Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Doğalgaz santralleri elektrik üretmiyor… Kasım ayında elektriğin yüzde 37’si bu santrallerde yapılıyordu, yüzde 17’ye düştü bu oran.

3 Ocak 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Enerji

Elektrik Üretiminde Doğalgazın Payı Azalıyor mu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Ocak Salı günü partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında 1 Ocak tarihinde Reina’ya düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği, 69 kişinin ise yaralandığı saldırı hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, hükümeti ülkeyi yönetememekle eleştirdi. CHP lideri bu eleştirisini elektrik üretimi konusunda da yineledi. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yaşanan geniş çaplı elektrik kesintilerine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, doğalgaz kullanan elektrik santrallerinin elektrik üretmediğini iddia etti. Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, Kasım ayında üretilen elektriğin %37’sinin doğalgaz kullanan santraller tarafından üretildiğini, ancak bu oranın %17’ye düştüğünü iddia etti.

Elektrik Üretim Verileri ve Doğalgazın Payı

Günlük ve aylık olarak üretilen elektriğe dair en güncel veriler Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından sağlanmakta. Bu verilere göre 2016 yılının Ocak-Kasım elektrik üretim değerleri ve bu üretimde doğalgazın payı ise şöyle:

Doğalgaz santralleri elektrik üretmiyor… Kasım ayında elektriğin yüzde 37’si bu santrallerde yapılıyordu, yüzde 17’ye düştü bu oran. 1

Kasım ayında %37,74’e ulaşan doğalgazın payı, 2016’nın 11 ayı boyunca ortalama %32,82 seviyesinde olmuş. CHP lideri Kılıçdaroğlu, iddiasının Kasım ayına ilişkin kısmında haklı görünüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasının ikinci kısmında ise Kasım 2016 itibariyle %37,74 olan bu oranın %17’ye indiği ifade ediliyor. Bunu hangi tarihe referansla söylediğini bilmesek de hem Aralık 2016’ya hem de içinde olduğumuz Ocak ayında şimdiye kadar üretilen elektriğe dair verilere yine aynı kaynaktan bakacağız.

Ocak ayının ilk 3 gününün verisi elektrik üretiminde doğalgazın payının ortalama %36 olduğunu gösteriyor. Buna göre 1 Ocak günü elektrik üretimindeki doğalgaz payı %34, 2 Ocak’ta %39,2 ve 3 Ocak’ta %36,5 oldu. Yani, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında geçen %17 oranı Ocak 2017’ye ait değil.

TEİAŞ’ın verilerine göre Aralık 2016 boyunca doğalgazın elektrik üretimindeki ortalama payı %29,44’te kalarak, bir önceki ayın gerisinde kalmış. Günlük olarak incelendiğindeyse Aralık ayının ilk yarısında %30’ların üzerinde seyreden bu oran, 22 Aralık 2016 tarihinde %17,4’e gerilemiş ve dört gün boyunca da bu şekilde seyretmiş. Aralık ayındaki en düşük oran ise 24 Aralık tarihinde %16,09’la gerçekleşmiş.

Doğalgaz santralleri elektrik üretmiyor… Kasım ayında elektriğin yüzde 37’si bu santrallerde yapılıyordu, yüzde 17’ye düştü bu oran. 2

Verilere bakıldığında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında abartma olduğu görülüyor. Kasım ayı için iddia verilerle örtüşürken, %17 olarak zikredilen oran aslında Aralık ayının sadece 4 günü için geçerli, ayın geneline yayılan bir durum değil.

Sonuç olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu’nun iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ocak 2017 Son Güncelleme:   4 Ocak 2017